1 468 000 SEK
Omsättning
▲ 7,9%
13 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,7%
19%
Soliditet
Stabil
0,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:773 011 SEK
Skulder:-626 508 SEK
Substansvärde:146 503 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men kraftigt sjunkande lönsamhet. Trots att omsättningen ökade med 7,9% till 1,5 miljoner SEK, sjönk resultatet med 56,7% till endast 13 000 SEK. Den låga vinstmarginalen på 0,9% indikerar att företaget har svårt att omvandla ökad omsättning till vinst. Soliditeten på 19% är relativt låg men stabil, vilket pekar på ett företag som klarar sig men som möter utmaningar med lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bilreparationer och relaterad verksamhet i Sala. Som ett etablerat företag sedan 2012 är detta en typisk mindre verkstadsverksamhet där lönsamheten ofta påverkas av materialkostnader, timpriser och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 30 000 SEK till 13 000 SEK, en minskning på 56,7% som indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är låg jämfört med branschstandard och begränsar företagets möjligheter till lån och investeringar, men är stabil och visar ingen akut obalans.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 136 425 SEK till 146 503 SEK, en tillväxt på 7,4% som främst drivs av årets resultat men som fortfarande är på en relativt blygsam nivå.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 372 546 SEK till 1 468 502 SEK, en positiv tillväxt på 7,9% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med en vinstmarginal på endast 0,9% som hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Låg soliditet på 19,0% som begränsar finansieringsmöjligheter och gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar
  • Ökade kostnader som äter upp vinsten trots högre omsättning på 1 468 502 SEK

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 7,9% visar att företaget har en lojal kundbas och konkurrenskraftiga tjänster
  • Tillgångstillväxt på 6,1% till 773 011 SEK indikerar investeringar i verksamheten som kan ge framtida avkastning
  • Positiv utveckling av eget kapital med 7,4% tillväxt till 146 503 SEK ger en stabil bas för fortsatt verksamhet