1 149 000 SEK
Omsättning
▲ 165,4%
271 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,5%
66%
Soliditet
Mycket God
23,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:496 981 SEK
Skulder:-153 959 SEK
Substansvärde:263 022 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark men komplex utveckling med en exceptionell omsättningstillväxt på 165,4% från 433 469 SEK till 1 148 683 SEK, vilket indikerar en kraftig marknadsexpansion eller större kundförvärv. Trots detta har resultatet sjunkit med 24,5% till 271 000 SEK, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, möjligen på grund av investeringar i tillväxt. Den höga soliditeten på 66,0% och den mycket höga vinstmarginalen på 23,6% visar att företaget är finansiellt stabilt och lönsamt, men trenden pekar på en pressad lönsamhet vid snabb expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Örebro och verkar vara ett relativt ungt bolag, registrerat i augusti 2022. Baserat på den höga vinstmarginalen och den snabba omsättningstillväxten kan det röra sig om ett tjänste- eller konsultföretag med låga kapitalkrav men hög lönsamhet per kundprojekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 88 000 SEK från 359 000 SEK till 271 000 SEK, en minskning på 24,5%. Denna nedgång, trots en stor omsättningsökning, indikerar sannolikt stigande rörliga kostnader eller investeringar som ännu inte gett full avkastning.

Soliditet: En soliditet på 66,0% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett stort skydd mot ekonomiska nedgångar och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 17 538 SEK från 245 484 SEK till 263 022 SEK, en tillväxt på 7,1%. Denna ökning är direkt kopplad till årets resultat på 271 000 SEK, vilket innebär att en del av vinsten har använts till andra ändamål, möjligen utdelning eller investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 715 214 SEK från 433 469 SEK till 1 148 683 SEK, en tillväxt på 165,4%. Detta är en mycket positiv utveckling som visar på framgångsrik försäljning eller marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 24,5% till 271 000 SEK trots en stor omsättningsökning, vilket är en varningssignal för att lönsamheten urholkas.
  • Kostnadernas tillväxt tycks ha överträffat intäktsökningen, vilket kan vara en risk för framtida lönsamhet om trenden fortsätter.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 715 214 SEK till 1 148 683 SEK på ett år, vilket visar en exceptionell förmåga att växa och skaffa sig nya kunder.
  • En mycket hög vinstmarginal på 23,6% visar att företagets kärnverksamhet är extremt lönsam när den sköts rätt.
  • Den höga soliditeten på 66,0% ger utrymme för framtida lån och investeringar för att stödja ytterligare tillväxt.