884 000 SEK
Omsättning
▼ 23,6%
82 152 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,2%
70%
Soliditet
Mycket God
9,3%
Vinstmarginal
Stabil
278 619 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-17

Substansvärdering

Tillgångar:540 495 SEK
Skulder:-161 876 SEK
Substansvärde:378 619 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Binäs Teknik AB visar en motstridig ekonomisk bild med en tydlig negativ trend i lönsamhet och omsättning, men samtidigt en positiv utveckling av det egna kapitalet. Företaget har under 2024 upplevt en betydande nedgång med 23,6% lägre omsättning och 64,2% sämre resultat jämfört med föregående år. Trots detta har det egna kapitalet stärkts med 20,7%, vilket indikerar att företaget har behållit en del av vinsten och har en finansiell bas att stå på. Den höga soliditeten på 70% är en stark punkt. Sammantaget pekar detta på ett företag som möter utmaningar i sin operativa verksamhet men som bibehåller finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Binäs Teknik AB är ett konsult- och produktutvecklingsföretag inom datasystem och inbyggda system, grundat 2019. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan leda till fluktuationer i intäkter mellan olika år beroende på projektcykler och kundanskaffning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 229 407 SEK till 82 152 SEK, en minskning på 147 255 SEK eller 64,2%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera oförändrade fasta kostnader eller lägre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: En soliditet på 70,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger ett stort skydd mot obetalda skulder och ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 313 657 SEK till 378 619 SEK, en förbättring med 64 962 SEK. Denna tillväxt beror sannolikt på att en del av vinsten (82 152 SEK) har balanserats mot eventuella utdelningar eller andra poster.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 157 200 SEK till 884 000 SEK, en minskning på 273 200 SEK eller 23,6%. Detta tyder på färre eller mindre betalda konsultuppdrag och projekt under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 273 200 SEK signalerar potentiell förlust av större kunder eller avbrutna projekt.
  • Resultatet har mer än halverats, vilket utmanar företagets långsiktiga lönsamhet och uthållighet om trenden fortsätter.
  • Tillgångarna har minskat med 71 404 SEK, vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller har mindre pengar på banken.

Möjligheter

  • Det egna kapitalet har ökat med 64 962 SEK till 378 619 SEK, vilket ger en stabil bas för att investera i ny verksamhet eller klara av svackor.
  • Den mycket höga soliditeten på 70,0% ger utrymme för att säkra lån till framtida investeringar eller expansion till förmånliga villkor.
  • En vinstmarginal på 9,3% klassificeras som stabil och visar att företaget fortfarande är lönsamt trots utmaningarna.

Trendanalys

Trendanalysen visar en starkt negativ utveckling för omsättning (-23,6%), resultat (-64,2%) och tillgångar (-11,7%), vilket indikerar en betydande nedgångsperiod. Den enda positiva trenden är tillväxten av eget kapital (+20,7%), vilket fungerar som en motvikt till de operativa svagheterna. Sammantaget pekar trenderna på ett företag i omställning eller som möter allvarliga marknadsutmaningar.