4 407 968 SEK
Omsättning
▲ 14,3%
395 387 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,3%
19%
Soliditet
Stabil
9%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-11-03

Substansvärdering

Tillgångar:5 770 197 SEK
Skulder:-4 571 918 SEK
Substansvärde:797 707 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har inte sett någon påverkan av den pandemi som drabbat världen.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget uppger explicit att det inte har påverkats negativt av den globala pandemin, vilket är en mycket positiv indikator på en resilient verksamhetsmodell.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med 14,3% till 4,4 miljoner SEK, resultatet har växt med 15,2% till 395 387 SEK, och det egna kapitalet har stärkts avsevärt med 41% till 797 707 SEK. Denna kombination av ökad omsättning, förbättrad lönsamhet och en betydande kapitaltillväxt indikerar ett företag i en sund expansionsfas. Soliditeten på 19% är acceptabel men representerar samtidigt ett utvecklingsområde.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lastbilsåkeri som registrerades 2017 och har sedan dess bedrivit verksamhet inom transportbranschen. Som ett åkeri är det kapitalintensivt med investeringar i fordon och utrustning, vilket speglas i de höga tillgångarna på 5,8 miljoner SEK. Branschen är konjunkturkänslig, vilket gör den stabila vinstmarginalen på 9% och den påvisade tillväxten under en global pandemi till imponerande resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Årets resultat förbättrades från 343 082 SEK till 395 387 SEK, en ökning med 52 305 SEK eller 15,2%. Den snabbare tillväxten i resultat jämfört med omsättning indikerar en förbättrad effektivitet eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är inom den lägre acceptabla nivån för ett kapitalintensivt åkeri. Det indikerar att en betydande del av tillgångarna är finansierade med skulder, vilket är vanligt i branschen, men en fortsatt ökning är önskvärd för att minska finansiell risk.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade kraftfullt från 565 723 SEK till 797 707 SEK, en tillväxt på 231 984 SEK eller 41%. Den största delen av denna ökning (52 305 SEK) kommer från årets vinst, vilket innebär att företaget successivt bygger upp en starkare balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 867 025 SEK till 4 409 641 SEK, en tillväxt på 542 616 SEK eller 14,3%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och en framgångsrik verksamhetsutbyggnad.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 19,0% är relativt låg och gör företaget sårbart för räntehöjningar och oförutsedda förluster.
  • Tillgångstillväxten på 17,2% till 5 770 197 SEK, som sannolikt innebär nya investeringar, ökar företagets skuldsättning och fasta kostnader.
  • Som ett lastbilsåkeri är företaget exponerat för bränsleprisfluktuationer och eventuella konjunkturnedgångar som kan minska transportbehovet.

Möjligheter

  • Den starka resultattillväxten på 15,2% och en stabil vinstmarginal på 9% skapar utrymme för ytterligare investeringar och utdelning till ägarna.
  • Den betydande tillväxten i eget kapital med 41% ger företaget en bättre förhandlingsposition hos långivare och möjliggör framtida expansion.
  • Företaget har bevisat sin förmåga att växa och vara lönsamt under utmanande omständigheter, vilket skapar en god grund för framtida uppdrag.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+14,3%), resultat (+15,2%), eget kapital (+41,0%) och tillgångar (+17,2%). Detta mönster av samstämmig, positiv utveckling över hela den finansiella rapporteringen indikerar ett välskött företag i en tydlig tillväxtfas.