317 000 SEK
Omsättning
● 0%
103 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 387,5%
37,6%
Soliditet
God
27,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:266 582 SEK
Skulder:-177 848 SEK
Substansvärde:88 734 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har startat under september månad 2023 efter tidigare år varit vilande och bolaget har under året genererat sina första intäkter.Företaget har under året utfört rättelser av fel från tidigare fastställd årsredovisning. Dessa rättelser har berört företagets resultat under innevarande år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten startade under september 2023 efter att ha varit vilande under tidigare år.
  • Bolaget genererade sina första intäkter under 2023.
  • Rättelser av fel från tidigare fastställd årsredovisning har genomförts, vilka påverkat resultatet under innevarande år.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling efter att ha varit vilande under tidigare år. Med en omsättning på 317 032 SEK och ett resultat på 103 000 SEK under det första verksamhetsåret indikerar en stark start. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 27,8% och en soliditet på 37,6% visar på god lönsamhet och finansiell stabilitet i startfasen. De kraftiga tillväxtsiffrorna i resultat (+1387,5%), eget kapital (+83,1%) och tillgångar (+450,2%) reflekterar framgångsrik etablering av verksamheten under 2023.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom medicinteknik samt partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror med säte i Göteborg. Denna typ av verksamhet kräver ofta höga kompetenskrav och specialiserad kunskap, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen under det första verksamhetsåret.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 103 000 SEK under 2023, en kraftig förbättring från -8 000 SEK föregående år. Förändringen beror på att verksamheten startade under september 2023 och genererade sina första intäkter, samt att rättelser av fel från tidigare årsredovisning påverkade resultatet.

Soliditet: Soliditeten på 37,6% indikerar en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket är en stark position för ett företag i startfasen och ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 48 453 SEK till 88 734 SEK, en tillväxt på 83,1%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av det positiva årets resultat på 103 000 SEK, vilket direkt stärkte bolagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 317 032 SEK under 2023, vilket är bolagets första år med faktisk verksamhet efter tidigare vilande år. Detta representerar startnivån för bolagets kommersiella verksamhet.

Huvudrisker

  • Företaget har endast ett års verksamhetsdata vilket gör det svårt att bedöma långsiktig lönsamhet och marknadsposition.
  • Omsättningen på 317 032 SEK är relativt låg och behöver växa för att skapa en hållbar verksamhet på sikt.
  • Verksamheten är koncentrerad till de sista månaderna av 2023, vilket skapar osäkerhet kring helårsresultat framöver.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,8% visar på potential för stark lönsamhet vid ökad omsättning.
  • Kraftig tillväxt i alla nyckeltal visar på god etableringsfas med stark momentum.
  • Medicinteknikmarknaden erbjuder goda tillväxtmöjligheter med specialiserade konsulttjänster och produkter.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar stark förbättring: resultattillväxt (+1387,5%), eget kapital tillväxt (+83,1%) och tillgångstillväxt (+450,2%). Den enda neutrala trenden är omsättningstillväxt (+0,0%) som beror på att det inte fanns någon omsättning föregående år att jämföra med. Övergripande visar trendanalysen en exceptionellt positiv utveckling under bolagets första verksamhetsår.