3 950 110 SEK
Omsättning
▲ 9,5%
90 704 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 581,4%
11%
Soliditet
Stabil
2,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 819 771 SEK
Skulder:-1 620 722 SEK
Substansvärde:191 049 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättringstrend under 2020 med betydande tillväxt inom samtliga nyckeltal. Trots en låg vinstmarginal på 2,3% har resultatet ökat dramatiskt med över 581%, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten. Den kraftiga tillgångstillväxten på 79,3% till 1,8 miljoner SEK tyder på investeringar som kan bära framtida tillväxt. Soliditeten på 11,0% är dock fortfarande låg och representerar en svaghet i företagets finansiella struktur.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom lager/logistik och administration sedan 2009. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångsinvesteringar i lagerlokaler och transportsystem, vilket stämmer väl överens med den kraftiga tillgångstillväxten som observerats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 13 312 SEK till 90 704 SEK, en ökning med 581,4% som indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 11,0% är låg och visar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering, vilket medför högre finansiell risk vid räntehöjningar eller försämrad konjunktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 119 996 SEK till 191 049 SEK, en tillväxt på 59,2% som främst drivits av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 620 487 SEK till 4 008 572 SEK, en tillväxt på 9,5% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,0% skapar sårbarhet för ränteschocker och konjunkturnedgång
  • Vinstmarginalen på endast 2,3% ger litet utrymme för prispress eller oväntade kostnader
  • Hög skuldsättning (indirekt visad genom låg soliditet) begränsar finansiell flexibilitet

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 581,4% visar på stark operativ effektivisering
  • Tillgångstillväxt på 79,3% till 1 819 771 SEK kan ge kapacitet för framtida expansion
  • Omsättningstillväxt på 9,5% i en bransch som ofta är konjunkturkänslig visar på konkurrenskraft

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+9,5%), resultat (+581,4%), eget kapital (+59,2%) och tillgångar (+79,3%). Denna konsekventa förbättring över samtliga nyckeltal indikerar en stark positiv utveckling och god operativ styrning under 2020.