11 775 484 SEK
Omsättning
▲ 6,9%
178 667 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,9%
26,5%
Soliditet
God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:4 703 663 SEK
Skulder:-3 305 533 SEK
Substansvärde:656 830 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande utveckling trots en blygsam omsättningsökning. Resultatet har kollapsat med nästan 75%, eget kapital har halverats och tillgångarna har minskat kraftigt. Den låga vinstmarginalen på 1,5% indikerar att företaget knappt är lönsamt trots en omsättning på nära 12 miljoner kronor. Denna kombination av försämringar pekar på allvarliga operativa problem eller extraordinära kostnader som kraftigt har påverkat företagets finansiella hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett helägt dotterbolag till BiCa Holding AB och bedriver sedan 2017 service och reparation inom svets, montering och byggnation. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande lönsamhet beroende på projektstorlek och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 711 518 SEK till 178 667 SEK, en minskning på 74,9% som indikerar allvarliga lönsamhetsproblem eller extraordinära kostnader trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 26,5% är acceptabel men inte stark, vilket innebär att företaget har begränsat finansiellt spelrum och kan möta utmaningar vid behov av ytterligare finansiering.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 339 331 SEK till 656 830 SEK, en reduktion på 51,0% som främst kan förklaras av det låga resultatet och eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 015 459 SEK till 11 775 862 SEK, en positiv tillväxt på 6,9% som visar att företaget fortfarande har kundunderlag och säljframgångar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 74,9% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Eget kapital har halverats på ett år från 1 339 331 SEK till 656 830 SEK, vilket begränsar företagets finansiella styrka
  • Tillgångarna har minskat med 21,7% från 6 008 499 SEK till 4 703 663 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,5% ger begränsat utrymme för oväntade kostnader eller konkurrenspress

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 6,9% visar att företaget fortfarande har marknadsfågor och kundunderlag
  • Dotterbolagsstatus till BiCa Holding AB kan ge stabilitet och stöd vid behov
  • Etablerad verksamhet sedan 2017 ger erfarenhet och kundrelationer att bygga vidare på