1 963 000 SEK
Omsättning
▼ 21,1%
465 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9,4%
85,9%
Soliditet
Mycket God
23,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 614 816 SEK
Skulder:-367 513 SEK
Substansvärde:2 247 303 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 21,1% men samtidigt förbättrad lönsamhet och stark balansräkning. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,7% och soliditeten på 85,9% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag som lyckats öka sin lönsamhet trots minskade intäkter. Tillgångarna har ökat med 17,6% och eget kapital med 10,8%, vilket visar på en fortsatt stark kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparation och underhåll av båtar med säte i Nacka. Verksamheten är registrerad sedan 2014, vilket indikerar ett etablerat företag med nio års verksamhet. Båtbranschen är typiskt säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 425 000 SEK till 465 000 SEK, en ökning med 40 000 SEK (+9,4%) trots lägre omsättning, vilket visar på stark kostnadskontroll eller förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 85,9% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och krisberedskap.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 028 157 SEK till 2 247 303 SEK, en tillväxt på 219 146 SEK (+10,8%), främst driven av årets vinst på 465 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 493 294 SEK till 1 963 320 SEK, en nedgång på 529 974 SEK (-21,1%). Denna betydande minskning kan tyda på färre kunduppdrag eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 21,1% kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Branschens säsongsberoende kan skapa ojämn intäktsbild under året
  • Långsiktig hållbarhet ifrågasätts om omsättningsnedgången fortsätter trots god lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 85,9% ger utrymme för investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,7% visar på excellent kostnadskontroll och operativ effektivitet
  • Tillgångstillväxt på 17,6% indikerar kapacitetsutökning för framtida tillväxt