6 092 000 SEK
Omsättning
▲ 3,6%
626 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2%
0,4%
Soliditet
Mycket Låg
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 259 834 SEK
Skulder:-3 432 949 SEK
Substansvärde:1 193 085 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den starka tillgångstillväxten på 51,3% indikerar betydande investeringar eller expansion, medan den höga vinstmarginalen på 10,3% tyder på effektiv verksamhetsstyrning. Den extremt låga soliditeten på 0,4% är dock en stor utmaning som pekar på hög belåning och sårbarhet för ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Staffanstorp sedan 2016 och har således varit verksamt i cirka 6 år. Den specifika verksamhetstypen framgår inte tydligt av datan, men den höga vinstmarginalen och den snabba tillgångstillväxten kan tyda på en verksamhet med goda marginaler som genomgår en expansionsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 614 000 SEK till 626 000 SEK, en ökning på 1,9% som bekräftar företagets lönsamhet trots investeringar och tillväxt.

Soliditet: En soliditet på endast 0,4% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Endast en liten bråkdel av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket medför hög finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 010 090 SEK till 1 193 085 SEK, en tillväxt på 18,1% som främst kan tillskrivas årets vinst på 626 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 913 259 SEK till 6 092 865 SEK, en måttlig tillväxt på 3,6% som visar på en stabil kundbas och långsam men positiv utveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 0,4% skapar en stor finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller försämrad konjunktur.
  • Den snabba tillgångstillväxten på 51,3% till en nivå på 6 259 834 SEK har sannolikt finansierats med skuld, vilket förvärrar den redan höga belåningsgraden.
  • Resultattillväxten på 1,9% är lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller tryckta priser.

Möjligheter

  • Företaget genererar en stark och hög vinstmarginal på 10,3%, vilket ger goda förutsättningar att successivt förbättra soliditeten genom att reinvestera vinster.
  • Den starka tillväxten i eget kapital på 18,1% visar en positiv trend i den interna kapitalbildningen.
  • Alla nyckeltal rör sig i rätt riktning med förbättringar, vilket pekar på ett välskött företag med god operativ styrning.