560 053 SEK
Omsättning
▲ 13,2%
506 897 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 40,6%
96%
Soliditet
Mycket God
90,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-03

Substansvärdering

Tillgångar:876 472 SEK
Skulder:-33 274 SEK
Substansvärde:843 198 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark lönsamhetsutveckling med en vinstmarginal på 90,5% och en resultattillväxt på 40,6%, vilket indikerar en effektiv kostnadskontroll och hög marginalverksamhet. Den starka soliditeten på 96,0% ger ett mycket stabilt finansiellt läge. Trots en minskning av tillgångarna med 14,7% och en blygsam tillväxt i eget kapital på 0,1%, visar omsättningstillväxten på 13,2% att verksamheten expanderar. Företaget verkar vara ett etablerat bolag med fokus på kvalificerade tjänster inom hamnsupport och utbildning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom hamnsupport inklusive tekniska beskrivningar, upphandlingar, speciallyft samt utbildning av truck-, maskin- och kranförare. Denna typ av verksamhet kräver specialkompetens och ger typiskt höga marginaler på specialisttjänster, vilket stämmer väl med den extremt höga vinstmarginalen på 90,5%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 360 607 SEK till 506 897 SEK, en ökning på 40,6% som demonstrerar exceptionell lönsamhetsutveckling och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 96,0% är exceptionellt stark och visar att företaget i princip är skuldfritt, vilket ger mycket god finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 842 063 SEK till 843 198 SEK (+0,1%), vilket indikerar att större delen av vinsten har utdelats eller använts på annat sätt istället för att reinvesteras i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 494 748 SEK till 560 053 SEK, en tillväxt på 13,2% som visar en positiv försäljningsutveckling trots den generella tillgångsminskningen.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 150 984 SEK (-14,7%) vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist som kan begränsa framtida tillväxt
  • Blygsam tillväxt i eget kapital på endast 1 135 SEK (+0,1%) trots ett starkt resultat på 506 897 SEK, vilket tyder på hög utdelning eller andra användningar av medel

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 90,5% visar på mycket lönsam verksamhet med god prissättningsförmåga
  • Omsättningstillväxt på 13,2% visar på ökad efterfrågan trots minskade tillgångar
  • Mycket hög soliditet på 96,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att ta på sig skulder

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend de senaste tre åren, från 855 472 SEK 2022 till 560 053 SEK 2024, vilket indikerar en betydande minskning i försäljning. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats från 360 607 SEK 2023 till 506 897 SEK 2024, även om det fortfarande är lägre än 2022-nivån. Eget kapital har stabiliserats på en hög nivå runt 843 000 SEK efter en tidigare stark tillväxt, medan tillgångarna har minskat kraftigt, från över 1,1 miljoner till 876 472 SEK. Den extremt höga soliditeten på 96 % och vinstmarginalen på 90,5 % 2024 tyder på att företaget har genomgått en omvandling till en mer lönsam och kapitaleffektiv verksamhet, möjligen genom att avveckla eller sälja av tillgångar. Trenderna pekar på ett företag som har skalat ner sin omsättning men som nu är exceptionellt starkt finansierat och genererar mycket hög avkastning på den kvarvarande verksamheten.