174 999 SEK
Omsättning
▼ 27,1%
118 425 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,1%
11%
Soliditet
Stabil
67,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 760 244 SEK
Skulder:-1 570 785 SEK
Substansvärde:189 459 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande försäljningsutveckling. Trots en mycket hög vinstmarginal på 67.7% har både omsättning och resultat minskat kraftigt med över 20%. Den betydande ökningen av eget kapital med 98.5% indikerar dock en förbättrad balansräkning och potentiell kapitaltillförsel från moderbolaget. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där fokus kan ha flyttats från omsättningsgenerering till kapitalförvaltning och värdebevarande.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett helägt dotterbolag till BJ Värmemontage Holding AB som verkar inom handel och förvaltning av fastigheter samt värdepapper. Denna verksamhetsprofil förklarar den höga vinstmarginalen eftersom förvaltningsverksamhet typiskt har lägre omsättning men högre lönsamhet jämfört med traditionell handel.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 156 062 SEK till 118 425 SEK, en minskning med 24.1% som följer omsättningsnedgången men med behållan av hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 11.0% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är typiskt för fastighetsbolag men ändå kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 95 445 SEK till 189 459 SEK, en tillväxt på 98.5% som sannolikt kommer från inskjutet kapital från moderbolaget eller omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 239 999 SEK till 174 999 SEK, en nedgång med 27.1% som indikerar minskad verksamhetsvolym eller strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 27.1% kan indikera strukturella problem i verksamheten
  • Låg soliditet på 11.0% visar på begränsat buffertskapande för motståndskraft vid ekonomiska nedgångar
  • Beroendet av moderbolaget kan skapa sårbarhet vid koncerninterna förändringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 67.7% visar på effektiv verksamhetsutövning och god prissättning
  • Betydande tillgångstillväxt på 6.8% till 1 760 244 SEK indikerar växande tillgångsbas för framtida intäktsgenerering
  • Kraftig ökning av eget kapital med 98.5% ger förbättrad finansiell styrka och investeringsmöjligheter