39 353 000 SEK
Omsättning
▼ 0,4%
1 813 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,2%
54%
Soliditet
Mycket God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 494 714 SEK
Skulder:-4 405 534 SEK
Substansvärde:5 084 943 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men försämrad lönsamhet. Eget kapital har ökat markant med 32,1% vilket stärker företagets finansiella bas, samtidigt som resultatet har minskat kraftigt med 40,2% trots en relativt stabil omsättning. Den höga soliditeten på 54% är en stark indikator på finansiell stabilitet, men den låga vinstmarginalen på 4,6% tyder på utmaningar i lönsamheten. Företaget verkar genomgå en period där balansförstärkning prioriteras framför kortvarig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning, reparation och service av värme- och vattenanläggningar med säte i Västerås. Denna typ av verksamhet är ofta projekthanteringsintensiv och kräver en stabil balansräkning för att finansiera lager och pågående arbeten. Ett etablerat företag sedan 2002 bör ha en kundbas och erfarenhet inom branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 3 034 000 SEK till 1 813 000 SEK, en minskning på 1 221 000 SEK eller -40,2%. Denna dramatiska resultatförsämring trots nästan oförändrad omsättning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att mer än hälften av tillgångarna är finansierade med eget kapital, vilket ger ett lågt skuldsättningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 848 948 SEK till 5 084 943 SEK, en förbättring på 1 235 995 SEK eller +32,1%. Denna betydande ökning, som är större än årets resultat, kan tyda på en nyemission eller omvärdering av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 40 374 197 SEK till 39 534 459 SEK, en nedgång på 839 738 SEK eller -0,4%. Detta indikerar en stabil men något svagare försäljning jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 221 000 SEK eller 40,2% trots stabil omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Låg vinstmarginal på 4,6% begränsar företagets möjlighet att generera kapital för framtida investeringar.
  • Marginell omsättningsminskning kan tyda på utmaningar i att växa eller bibehålla marknadsandelar.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 54,0% ger utrymme för framtida investeringar och lån för expansion.
  • Betydande ökning av eget kapital med 1 235 995 SEK stärker företagets finansiella grund och ger bättre motståndskraft.
  • Tillgångstillväxt på 3,6% till 9 494 714 SEK visar att företaget fortsätter att investera i verksamheten.