8 038 000 SEK
Omsättning
▲ 37,6%
3 894 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 201,2%
78%
Soliditet
Mycket God
44,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 625 281 SEK
Skulder:-2 353 987 SEK
Substansvärde:7 774 707 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga resultattillväxten på över 200% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 44,1% indikerar en mycket lönsam verksamhet. Den höga soliditeten på 78,0% ger företaget en mycket stabil finansiell bas. Utvecklingen pekar på ett företag som effektivt har skalat upp sin verksamhet och förbättrat lönsamheten avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver jordbruk inriktat på spannmål och potatis med säte i Mjölby. Verksamheten är registrerad sedan 1990, vilket indikerar ett etablerat jordbruksföretag med lång erfarenhet inom branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 293 000 SEK till 3 894 000 SEK, en ökning med 201,2% som indikerar exceptionell lönsamhetsutveckling och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 604 971 SEK till 7 774 707 SEK, en tillväxt på 17,7% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 913 462 SEK till 8 827 649 SEK, en tillväxt på 37,6% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Branschens säsongsberoende och klimatkänslighet kan påverka framtida resultat negativt trots stark nuvarande prestation
  • Den exceptionellt höga vinsttillväxten på 201,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Storleken på tillgångstillväxten på 27,2% kan innebära kapitalbindning som behöver hanteras

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 78,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stark omsättningstillväxt på 37,6% visar på god marknadsposition och möjligheter till ytterligare expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 44,1% indikerar konkurrensfördelar och effektiv verksamhetsstyrning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+37,6%), resultat (+201,2%), eget kapital (+17,7%) och tillgångar (+27,2%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.