2 001 020 SEK
Omsättning
▲ 5%
1 267 634 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20%
91%
Soliditet
Mycket God
61,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:4 496 467 SEK
Skulder:-130 895 SEK
Substansvärde:3 032 457 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med hög lönsamhet och robust kapitalstruktur. Alla nyckeltal pekar på en mycket positiv trend med betydande förbättringar i både lönsamhet och tillväxt. Den mycket höga vinstmarginalen på 61,9% kombinerat med en soliditet på 91,0% indikerar ett företag med utmärkta marginaler och minimal skuldsättning. Tillväxten i resultat (+20%) och eget kapital (+20,4%) överstiger omsättningstillväxten (+5%), vilket visar på förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver campingverksamhet, vilket typiskt innebär drift av campingplats med hyra av tomter, stugförsäljning och serviceverksamhet. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för denna bransch och kan tyda på en specialiserad verksamhet med höga marginaler eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 056 006 SEK till 1 267 634 SEK, en ökning med 211 628 SEK eller 20,0%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 91,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger mycket god finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital växte från 2 518 343 SEK till 3 032 457 SEK, en ökning med 514 114 SEK eller 20,4%, vilket främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 906 164 SEK till 2 049 361 SEK, en tillväxt på 5,0% som visar en stabil utveckling i verksamheten.

Huvudrisker

  • Beroende av säsongsvariationer i campingbranschen kan skapa ojämn kassaflöde trots goda årssiffror
  • Begränsad omsättningstillväxt på 5,0% kan tyda på kapacitetsbegränsningar eller marknadsmättnad

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 61,9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 21,4% visar på kapacitetsutbyggnad som kan ge framtida tillväxt
  • Mycket hög soliditet ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid eventuell expansion

Trendanalys

Alla trender pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+5,0%), resultat (+20,0%), eget kapital (+20,4%) och tillgångar (+21,4%). Den snabbare tillväxten i resultat jämfört med omsättning indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet. Tillgångstillväxten över 20% visar på betydande investeringar som kan bära framtida tillväxt.