2 762 000 SEK
Omsättning
▲ 513,8%
273 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9%
16,8%
Soliditet
Stabil
9,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 867 126 SEK
Skulder:-2 385 987 SEK
Substansvärde:481 139 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt stark tillväxt i omsättning och tillgångar, vilket tyder på en betydande expansion eller ett genombrott under det senaste året. Trots att resultatet sjönk något, ligger vinstmarginalen på en stabil nivå på 9,9%. Den snabba tillväxten har dock satt press på det egna kapitalet, vilket resulterar i en låg soliditet. Övergripande befinner sig företaget i en expansiv fas med hög omsättningstillväxt, men med en balansgång mellan tillväxt och finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadsverksamhet med trailertransporter, chaufförstjänster samt försäljning av relaterade produkter. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i fordon och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Etablerat 2010 är det ett moget företag som tydligt har skalat upp sin verksamhet under det senaste året.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 300 000 SEK till 273 000 SEK, en minskning på 9.0%. Detta är anmärkningsvärt mot bakgrund av den enorma omsättningsökningen och kan tyda på initiala höga kostnader kopplade till expansionen eller lägre marginaler på den nya omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 16.8% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en direkt följd av att tillgångarna (2 867 126 SEK) har vuxit mycket snabbare än det egna kapitalet, vilket vanligtvis finansieras med skulder.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 265 530 SEK till 481 139 SEK, en tillväxt på 81.2%. Denna förbättring är främst en följd av årets vinst på 273 000 SEK, som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 449 740 SEK till 2 761 999 SEK, en tillväxt på 513.8%. Detta indikerar ett mycket stort nytt uppdrag, en förändrad affärsmodell eller en förvärvad verksamhet.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 16.8% utgör en betydande finansiell risk och gör företaget sårbart för räntehöjningar och konjunkturnedgångar.
  • Resultatet sjönk med 9.0% till 273 000 SEK trots en omsättningsökning på över 2,3 miljoner SEK, vilket ifrågasätter lönsamheten i den snabba expansionen.
  • Den exponentiella tillväxten i tillgångar till 2,9 miljoner SEK tyder på stora skulder, vilket ökar företagets finansiella bördor och riskprofil.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 513.8% till 2,8 miljoner SEK visar en exceptionell förmåga att skaffa sig ny affär och en stark marknadsposition.
  • En vinstmarginal på 9.9% klassificerad som 'stabil' är positiv och visar att kärnverksamheten är lönsam trots expansionskostnaderna.
  • Tillväxten i eget kapital med 81.2% till 481 139 SEK stärker företagets finansiella fundament och ger en bättre bas för framtida investeringar.