10 886 000 SEK
Omsättning
▲ 13,8%
750 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 628,2%
47%
Soliditet
Mycket God
6,8%
Vinstmarginal
Stabil
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-06-11

Substansvärdering

Tillgångar:2 549 266 SEK
Skulder:-1 289 953 SEK
Substansvärde:959 313 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring i lönsamhet och kapitalstruktur trots en minskning av totala tillgångar. Den dramatiska resultatökningen på 628% kombinerat med en stabil vinstmarginal på 6,8% och hög soliditet på 47% indikerar en effektivisering av verksamheten och god lönsamhet. Minskningen av tillgångar kan tyda på en avveckling av mindre lönsamma tillgångar eller en omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning, installation och service av säkerhetssystem med säte i Kävlinge. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i teknik och kompetens, men genererar ofta återkommande intäkter från serviceavtal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 103 000 SEK till 750 000 SEK, en ökning på 628,2% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 47,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 239 188 SEK till 959 313 SEK, en tillväxt på 301,1% som främst drivs av det starka årets resultat och förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 568 066 SEK till 10 974 938 SEK, en tillväxt på 13,8% som visar på en positiv försäljningsutveckling och marknadsandelstillväxt.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 9,4% till 2 549 266 SEK vilket kan indikera avveckling av produktiva tillgångar som kan begränsa framtida tillväxtpotential
  • Den extremt höga resultattillväxten på 628,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 13,8% till 10 974 938 SEK visar på god marknadsposition och efterfrågan på säkerhetssystem
  • Den höga soliditeten på 47% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan ökad belåning
  • Stabil vinstmarginal på 6,8% indikerar en hållbar affärsmodell med god prissättningsförmåga

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet (FÖRBÄTTRING +628,2%), omsättning (FÖRBÄTTRING +13,8%) och eget kapital (FÖRBÄTTRING +301,1%) men en negativ trend inom tillgångar (FÖRSÄMRING -9,4%). Den övergripande bilden är positiv med tydlig förbättring av företagets finansiella hälsa.