489 130 SEK
Omsättning
▼ 29,2%
57 430 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 90,2%
70,9%
Soliditet
Mycket God
11,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:752 781 SEK
Skulder:-188 728 SEK
Substansvärde:416 781 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en hög soliditet och vinstmarginal men samtidigt kraftiga negativa trender i både omsättning och resultat. Den starka soliditeten på 70.9% indikerar ett lågt skuldsättningsgrad och god finansiell stabilitet på kort sikt. Den höga vinstmarginalen på 11.7% tyder på effektiv kostnadskontroll och lönsamhet per såld krona. Den dramatiska nedgången i omsättning (-29.1%) och resultat (-90.2%) pekar dock på allvarliga utmaningar i försäljning och verksamhetsvolym. Företaget verkar vara i en fas av kraftig kontraktion trots en finansiellt stabil bas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsult- och utbildningsverksamhet inom bygg- och anläggningssektorn, en bransch som är konjunkturkänslig och ofta påverkas av makroekonomiska fluktuationer. Verksamheten startade 2021 och är lokaliserad till Lomma i Skåne län, vilket kan indikera en regional fokus eller nischad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 587 815 SEK till 57 430 SEK, en minskning på 530 385 SEK eller 90.2%. Den extrema resultatnedgången, som är proportionellt mycket större än omsättningsminskningen, kan tyda på fasta kostnader som inte anpassats till den lägre verksamhetsvolymen.

Soliditet: Soliditeten på 70.9% är exceptionellt hög och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett starkt skydd mot kreditförluster och en god förmåga att absorbera oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 374 531 SEK till 416 781 SEK, en förbättring på 42 250 SEK eller 11.3%. Denna ökning kommer sannolikt från årets resultat på 57 430 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat vinst utan reinvesterat den i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 690 367 SEK till 489 130 SEK, en nedgång på 201 237 SEK eller 29.1%. Detta tyder på en betydande försämring av försäljningsvolymen eller förlorade kundkontrakt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 201 237 SEK signalerar allvarliga problem med att generera intäkter och kan hota företagets långsiktiga överlevnad.
  • Extrem resultatnedgång på 530 385 SEK visar en sårbarhet i lönsamheten vid minskad volym, troligen på grund av höga fasta kostnader.
  • Tillgångarna minskade med 32 242 SEK till 752 781 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller inte investerat för framtiden.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 70.9% ger ett robust finansiellt sköld och möjliggör investeringar eller att ta strategiska risker utan att behöva extern finansiering.
  • En positiv vinstmarginal på 11.7% visar att verksamheten fortfarande är lönsam och att företaget har en sund affärsmodell när den väl får tillräckligt med uppdrag.
  • Tillväxten i eget kapital med 42 250 SEK stärker balansräkningen och ger en buffer för att hantera svåra perioder.