94 302 SEK
Omsättning
● 0%
376 702 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
21,2%
Soliditet
God
66,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 647 023 SEK
Skulder:-1 271 353 SEK
Substansvärde:246 670 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en mycket stark lönsamhet med en vinstmarginal på 66,7% under sitt första verksamhetsår, vilket är exceptionellt högt även för en nystartad verksamhet. Den höga vinstmarginalen i kombination med en omsättning på 564 596 SEK och ett positivt resultat på 376 702 SEK tyder på en effektiv och kostnadsmedveten drift. Soliditeten på 21,2% är dock relativt låg, vilket indikerar ett betydande skuldfinansierat kapital. Övergripande bedöms företaget befinna sig i en stabil startfas med god lönsamhet men med utmaningar kring kapitalstrukturen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver köttproduktion, lantbruk, uppfödning av kreatur samt förvaltning av naturbetesmark. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i tillgångar som mark, djur och maskiner, vilket förklarar de höga tillgångarna på 1 647 023 SEK trots att det är första verksamhetsåret.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 376 702 SEK under 2024. Detta är startresultatet och den höga siffran visar på en mycket god lönsamhet redan från början, sannolikt tack vare effektiv driftsstyrning.

Soliditet: Soliditeten på 21,2% är relativt låg och indikerar att företaget till stor del är skuldfinansierat. Detta är vanligt i kapitalintensiva branscher som lantbruk, men innebär en högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 246 670 SEK under 2024. Detta är startkapitalnivån. Resultatet på 376 702 SEK har bidragit positivt till eget kapital, men en del av vinsten har sannolikt använts till investeringar eller utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 564 596 SEK under 2024. Eftersom detta är företagets första verksamhetsår saknas jämförelsetal, vilket innebär att detta representerar startnivån för verksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 21,2% ökar företagets finansiella sårbarhet vid oförutsedda händelser eller nedgångar i omsättningen
  • Betydande skuldsättning med totala skulder på cirka 1 400 353 SEK (beräknat som tillgångar minus eget kapital) medför räntekostnader och amorteringskrav
  • Verksamheten är kapitalintensiv med tillgångar på 1 647 023 SEK, vilket kräver kontinuerliga investeringar för att upprätthålla konkurrenskraft

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 66,7% ger goda förutsättningar för att generera starkt kassaflöde och snabb avkastning på investeringar
  • Positivt resultat på 376 702 SEK under första året visar på en fungerande affärsmodell med potential för framtida tillväxt
  • Befintliga tillgångar på 1 647 023 SEK utgör en solid bas för att expandera verksamheten utan omedelbara behov av stora nya investeringar