24 885 035 SEK
Omsättning
▲ 72%
422 576 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,1%
17%
Soliditet
Stabil
1,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 510 566 SEK
Skulder:-11 895 250 SEK
Substansvärde:1 897 316 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under 2023 breddat verksamheten genom anskaffning av maskiner för avverkning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under 2023 breddat verksamheten genom anskaffning av maskiner för avverkning, vilket förklarar den enorma tillgångstillväxten på 230,7%.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtfas med betydande expansion av verksamheten, särskilt inom omsättning och tillgångar. Den kraftiga omsättningstillväxten på 72% indikerar framgångsrik verksamhetsexpansion, men den låga vinstmarginalen på 1,7% tyder på att företaget prioriterar tillväxt framför lönsamhet. Soliditeten på 17% är relativt låg och visar att företaget är skuldfinansierat till stor del, vilket är typiskt för företag i expansiv fas. Den positiva resultattillväxten på 6,1% är dock en positiv indikator trots den låga marginalen.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom skogsnäringen med specialisering på skogsplantering, röjning och huggning. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den stora tillgångstillväxten på 230,7% under året.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 398 286 SEK till 422 576 SEK, en tillväxt på 6,1%. Trots den kraftiga omsättningsökningen var resultatökningen mer blygsam, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar som påverkat lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 17,0% är relativt låg och indikerar att företaget till stor del finansieras med skulder. Detta är vanligt vid expansion men medför ökad finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 566 496 SEK till 1 897 316 SEK, en tillväxt på 21,1%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 422 576 SEK, vilket är en positiv utveckling av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 14 885 418 SEK till 25 276 135 SEK, en tillväxt på 72,0%. Detta visar en mycket stark expansion av verksamheten och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 17,0% ökar företagets finansiella sårbarhet vid eventuella nedgångar i verksamheten
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,7% gör företaget känsligt för kostnadsökningar eller prispress
  • Stor skuldsättning genom den kraftiga tillgångsexpansionen medför högre räntekostnader och amorteringskrav

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 72,0% visar på framgångsrik marknadsexpansion
  • Investering i avverkningsmaskiner skapar kapacitet för ytterligare tillväxt och diversifiering av verksamheten
  • Positiv resultatutveckling trots stor expansion visar på god operativ styrning

Trendanalys

Företaget befinner sig i en stark expansiv fas med exceptionell tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningstillväxten på +72,0% och tillgångstillväxten på +230,7% är exceptionellt höga siffror som indikerar betydande verksamhetsexpansion. Resultattillväxten på +6,1% och eget kapital-tillväxt på +21,1% är också positiva men mer måttliga, vilket visar att expansionen prioriteras framför omedelbar hög lönsamhet. Trenderna pekar alla åt rätt håll men den låga soliditeten kräver uppmärksamhet.