2 126 000 SEK
Omsättning
▼ 39,3%
344 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 174,1%
38%
Soliditet
God
15%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 090 580 SEK
Skulder:-1 910 119 SEK
Substansvärde:1 180 461 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med tydliga motsättningar mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig omsättningsminskning på 39,3% har bolaget lyckats förbättra sitt resultat dramatiskt med över 1 000% och samtidigt stärkt sin balansräkning avsevärt. Denna kombination tyder på en genomgripande omstrukturering eller en strategisk förändring där företaget fokuserat på mer lönsamma verksamhetsområden samtidigt som det avvecklat mindre lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och säljer småskaliga maskiner för skog och transporter med säte i Vänersborgs kommun. Verksamhetsbeskrivningen tyder på en nischad tillverkningsverksamhet som troligtvis är beroende av investeringsvilja hos lantbrukare, skogsägare och transportföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 27 000 SEK till 344 000 SEK, en ökning med 317 000 SEK (+1 174%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar starkt förbättrad lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 836 399 SEK till 1 180 461 SEK, en tillväxt på 344 062 SEK (+41,1%). Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 700 314 SEK till 2 287 787 SEK, en nedgång på 1 412 527 SEK (-38,2%). Denna dramatiska minskning kan tyda på avveckling av verksamhetsgrenar, förlorade kunder eller strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 1 412 527 SEK kan indikera förlorade marknadsandelar eller strukturella problem i försäljningen
  • Företagets framtida tillväxtpotential kan vara begränsad om omsättningsnedgången fortsätter trots god lönsamhet
  • Beroende av en nischad marknad för skogs- och transportmaskiner gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i dessa branscher

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatförbättring på 317 000 SEK visar på förmåga att effektivisera verksamheten och öka lönsamheten
  • Kraftig tillgångstillväxt på 67,2% (från 1 848 756 SEK till 3 090 580 SEK) indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt
  • Hög vinstmarginal på 15,0% ger goda förutsättningar för att generera kassaflöden och finansiera framtida investeringar
  • Förbättrad soliditet och eget kapital ger bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer

Trendanalys

Företaget visar en tydlig omställning från volymfokus till lönsamhetsfokus. Den dramatiska omsättningsminskningen kombinerat med stark resultatförbättring och balansräkningsförstärkning tyder på en medveten strategisk omorientering. Trenderna pekar mot ett mer effektivt och lönsamt företag, men frågan kvarstår om den lägre omsättningsnivån är hållbar på lång sikt.