658 331 SEK
Omsättning
▼ 13,5%
464 318 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,3%
91,2%
Soliditet
Mycket God
70,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 759 784 SEK
Skulder:-65 974 SEK
Substansvärde:1 260 013 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskad omsättning men samtidigt starka resultat- och kapitaltillväxtsiffror. Den extremt höga vinstmarginalen på 70,5% och soliditeten på 91,2% indikerar ett mycket lönsamt och finansiellt stabilt företag som tycks ha genomgått en strategisk omställning mot mer lönsamma verksamhetsområden eller effektiviserat sin verksamhet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver renovering av bilar, tillverkning av verktyg för detta ändamål, samt kurser i plåtformningsteknik och uthyrning av förare med tunga körkort. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den höga vinstmarginalen genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 359 125 SEK till 464 318 SEK, en ökning på 29,3% trots lägre omsättning, vilket bekräftar en stark förbättring av lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 91,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 965 626 SEK till 1 260 013 SEK, en tillväxt på 30,5%, vilket främst drivs av det starka årets resultat som tillfört kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 761 289 SEK till 658 331 SEK, en nedgång på 13,5%. Detta kan tyda på en avsiktlig omställning till färre men mer lönsamma projekt eller en specialisering av verksamheten.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 102 958 SEK kan indikera en krympande marknad eller förlust av kunder, vilket på sikt kan hota den långsiktiga tillväxten.
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla över tid och kan locka till sig konkurrens.
  • Företagets verksamhet verkar vara relativt nischad, vilket kan göra det sårbart för konjunktursvängningar i bilbranschen.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för investeringar i tillväxt, som att utöka kursverksamheten eller investera i ny utrustning.
  • Den starka resultatutvecklingen och kapitaltillväxten visar på en mycket effektiv verksamhet som kan skalas upp.
  • Den breda verksamhetsprofilen med både tillverkning, tjänster och utbildning ger möjligheter till korsförsäljning och diversifiering.