701 000 SEK
Omsättning
▼ 58,8%
274 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,2%
55,1%
Soliditet
Mycket God
36,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 359 295 SEK
Skulder:-609 889 SEK
Substansvärde:749 407 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande omsättningsutveckling. Den mycket höga vinstmarginalen på 36,9% och soliditeten på 55,1% indikerar ett effektivt och stabilt företag finansiellt sett. Dock är den kraftiga omsättningsminskningen med 58,8% från 1 703 351 SEK till 742 975 SEK mycket anmärkningsvärd och tyder på att företaget antingen har minskat sin verksamhet kraftigt, förlorat stora kunder eller genomgått en strategisk omorientering. Den positiva utvecklingen av eget kapital med +57,6% till 749 407 SEK visar dock att företaget behåller sin finansiella styrka trots omsättningsfallet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mark- och entreprenadtjänster, hålltagning och övriga tjänster inom byggverksamhet. Detta är en bransch som är konjunkturkänslig och projektdriven, vilket kan förklara stora variationer i omsättning mellan år beroende på projektstorlek och timing. Företaget är etablerat sedan 2018 och är inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 286 000 SEK till 274 000 SEK, en minskning med 12 000 SEK (-4,2%). Det anmärkningsvärda är att resultatet bara minskade marginellt trots den kraftiga omsättningsminskningen, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 55,1% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade betydligt från 475 542 SEK till 749 407 SEK, en ökning med 273 865 SEK (+57,6%). Denna starka tillväxt beror sannolikt på att årets resultat på 274 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 703 351 SEK till 742 975 SEK, en minskning med 960 376 SEK (-58,8%). Denna dramatiska nedgång är oroväckande och kan bero på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 58,8% från 1 703 351 SEK till 742 975 SEK utgör den främsta risken för företagets fortsatta verksamhet
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare påverka omsättningen negativt i en osäker ekonomi
  • Förlust av stora kunder eller projekt kan vara orsaken till den dramatiska omsättningsnedgången

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 36,9% visar på exceptionell lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning
  • Stark soliditet på 55,1% ger god finansiell stabilitet och möjligheter till investeringar
  • Betydande ökning av eget kapital med 273 865 SEK till 749 407 SEK ger goda förutsättningar för framtida tillväxt