8 639 000 SEK
Omsättning
▼ 9,7%
534 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,8%
22,1%
Soliditet
God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 633 924 SEK
Skulder:-9 843 593 SEK
Substansvärde:2 790 331 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med försämrad lönsamhet och omsättning men förbättrat eget kapital. Resultatet har minskat kraftigt med 33,8% trots en relativt blygsam omsättningsminskning på 9,7%, vilket indikerar tryck på marginalerna. Den positiva utvecklingen av eget kapital är en stabiliserande faktor, men den låga soliditeten på 22,1% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme. Sammantaget befinner sig företaget i en svagare fas med utmaningar i den operativa verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenad- och lantbruksverksamhet med säte i Gnesta kommun. Detta är kapitalintensiva verksamheter som kräver betydande tillgångar, vilket syns i balansräkningen. Ett registreringsdatum 2018-12-04 indikerar att det är ett etablerat företag, inte ett nyetablerat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 807 000 SEK till 534 000 SEK, en minskning med 273 000 SEK eller 33,8%. Denna kraftiga resultatnedgång, som är större än omsättningsminskningen, pekar på ökade kostnader eller sämre marginaler i projekten.

Soliditet: En soliditet på 22,1% anses vara låg för ett företag med stora materiella tillgångar. Det innebär ett förhöjt skuldsättningsrisk och begränsad buffert mot oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 366 431 SEK till 2 790 331 SEK, en förbättring på 423 900 SEK. Denna tillväxt på 17,9% har sannolikt drivits av att årets resultat har kapitaliserats, vilket stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 10 553 843 SEK till 9 649 874 SEK, en nedgång på 903 969 SEK eller 9,7%. Detta tyder på en svagare efterfrågan eller förlorade uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 33,8% trots en mindre omsättningsminskning, vilket indikerar allvarliga problem med lönsamheten.
  • Minskande omsättning på 9,7% kan tyda på en svag marknadsposition eller förlorad konkurrenskraft.
  • Låg soliditet på 22,1% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ny finansiering och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar.
  • Totala tillgångar minskade med 441 521 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhet eller avskrivningar utan ersättande investeringar.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 423 900 SEK till 2 790 331 SEK, vilket ger en bättre bas för att möta framtida utmaningar.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 5,5%, vilket klassificeras som stabil och visar att kärnverksamheten kan generera positiva kassaflöden.
  • Som ett etablerat företag sedan 2018 har det överlevt tidigare konjunktursvängningar, vilket talar för en viss resiliens.