2 685 000 SEK
Omsättning
▼ 18,6%
178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 274,5%
17%
Soliditet
Stabil
6,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:457 363 SEK
Skulder:-369 841 SEK
Substansvärde:46 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringar i lönsamhet och balansräkning men samtidigt en betydande omsättningsminskning. Den starka resultatförbättringen från förlust till vinst på 178 000 SEK och den dramatiska förbättringen av eget kapital från negativt till positivt tal indikerar en framgångsrik omställning eller effektiviseringsarbete. Den fallande omsättningen på -18,6% är dock oroande och kan tyda på utmaningar i marknaden eller minskad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriverksamhet till privatpersoner och mindre företag i Bollnäs kommun. Som tjänsteföretag inom byggbranschen är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och begränsat eget kapital jämfört med omsättningen. Branschen är ofta konjunkturkänslig och priskänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -102 000 SEK till en vinst på 178 000 SEK, en positiv förändring på 280 000 SEK. Detta tyder på starkt förbättrad kostnadskontroll eller högre marginaler på de uppdrag som utförts.

Soliditet: En soliditet på 17,0% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Det är dock en betydande förbättring från föregående år då soliditeten var negativ.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -76 716 SEK till 46 794 SEK, en förbättring på 123 510 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets vinst som eliminerade den tidigare ackumulerade förlusten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 309 993 SEK till 2 749 266 SEK, en nedgång med 560 727 SEK (-18,6%). Detta indikerar antingen färre uppdrag, lägre priser eller en kombination av båda.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 560 727 SEK (-18,6%) är en stor risk för framtida lönsamhet om den fortsätter.
  • Den låga soliditeten på 17,0% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och kan begränsa möjligheten till ytterligare finansiering.
  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan ytterligare minska efterfrågan på målningstjänster.

Möjligheter

  • Den starka resultatförbättringen med 280 000 SEK visar på en effektiv organisation med god kostnadskontroll.
  • Tillgångarna ökade med 29 272 SEK till 457 363 SEK, vilket visar på fortsatt investering i verksamheten.
  • Förbättringen av eget kapital med 123 510 SEK till en positiv nivå skapar en stabilare grund för framtida verksamhet.