4 981 000 SEK
Omsättning
▲ 44,7%
1 193 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 502,5%
73,3%
Soliditet
Mycket God
23,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-04

Substansvärdering

Tillgångar:2 325 166 SEK
Skulder:-550 825 SEK
Substansvärde:1 429 341 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga ökningen i både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på 73,3% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 23,1% pekar på ett mycket stabilt och lönsamt företag som klarar av sin tillväxt utan att ta på sig onödiga skulder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver stenhuggeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet med säte i Landskrona. Som ett etablerat företag sedan 1993 opererar det inom en bransch där investeringar i maskiner och material vanligtvis kräver betydande tillgångar. Den starka tillväxten 2023 kan tyda på större projekt, förbättrad effektivitet eller expansion av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 198 000 SEK till 1 193 000 SEK, en ökning på 502,5%. Denna extremt starka resultatförbättring visar att omsättningstillväxten har varit mycket lönsam och att kostnadskontrollen har varit effektiv.

Soliditet: Soliditeten på 73,3% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger företaget god finansiell flexibilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 918 574 SEK till 1 429 341 SEK, en tillväxt på 55,6%. Denna förbättring kan till stor del förklaras av det starka årets resultat som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 620 517 SEK till 5 174 099 SEK, en tillväxt på 44,7%. Denna betydande ökning indikerar framgångsrik försäljningsexpansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 500% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan skapa orimliga förväntningar på framtida prestationer.
  • Tillgångstillväxten på 73,6% till 2 325 166 SEK kan indikera stora investeringar som kräver avkastning för att motivera sig.
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida beställningar och projektvolym negativt vid en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 23,1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta emot större projekt och investera i verksamhetsutveckling.
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten kraftigt från 3,6 till 5,2 miljoner SEK i omsättning visar på en replikerbar affärsmodell med tillväxtpotential.