26 940 000 SEK
Omsättning
▲ 19%
-623 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,5%
15%
Soliditet
Stabil
−2,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 164 977 SEK
Skulder:-6 975 828 SEK
Substansvärde:1 189 149 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatta förluster. Trots en ökning av omsättningen på 19.0% har företaget ett negativt resultat, vilket indikerar att kostnaderna ökar snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 15.0% och minskande tillgångar pekar på en utmanande finansiell struktur. Företaget, som är etablerat sedan 1986, verkar befinna sig i en omstruktureringsfas där fokus ligger på att vända förlusterna trots ökad verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget, med säte i Katrineholm, bedriver entreprenadverksamhet inom markarbearbetning. Detta är en kapitalintensiv bransch som kräver investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna och de pågående kostnaderna som påverkar lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 883 000 SEK till 623 000 SEK, en minskning av förlusten med 29.4%. Trots förbättringen är resultatet fortfarande negativt, vilket innebär att företaget inte är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 15.0% är låg och ligger under vad som ofta anses som en säker nivå för ett företag i en cyklisk bransch som entreprenad. Detta indikerar ett högt belåningsgrad och begränsat finansiellt utrymme för oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade något från 1 136 290 SEK till 1 189 149 SEK, en tillväxt på 4.7%. Denna ökning kan delvis förklaras av att årets förlust var mindre än föregående år, vilket minskade nedbrytningen av kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 23 135 561 SEK till 27 150 587 SEK, en positiv tillväxt på 19.0%. Detta visar att företaget lyckas öka sin försäljning, vilket är en stark indikator på efterfrågan på dess tjänster.

Huvudrisker

  • Företaget har fortsatt negativ vinstmarginal på -2.3%, vilket innebär att varje krona i omsättning genererar en förlust.
  • Den låga soliditeten på 15.0% ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån.
  • Tillgångarna minskade med 7.7% till 8 164 977 SEK, vilket kan tyda på avveckling av kapital eller försäljning av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 19.0% till 27 150 587 SEK visar att företaget har en stark marknadsposition och förmåga att öka intäkterna.
  • Resultatet förbättrades med 29.4%, vilket indikerar att åtgärder för att minska förlusterna börjar bära frukt.
  • Eget kapital ökade med 4.7% till 1 189 149 SEK, vilket visar en viss finansiell återhämtning och potential för framtida stabilitet.