32 559 000 SEK
Omsättning
▲ 34,6%
4 850 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,7%
38,5%
Soliditet
God
14,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 353 484 SEK
Skulder:-6 358 171 SEK
Substansvärde:3 956 459 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 14,8% kombinerat med en soliditet på 38,5% indikerar en sund balans mellan tillväxt och lönsamhet. Företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på två år och ökat omsättningen med över 8 miljoner SEK, vilket pekar på en stark marknadsposition och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom teknisk isolering, brandtätning och plåtslageriarbeten med fokus på södra Sverige, särskilt västra sidan. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kräver specialistkompetens, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och den snabba tillväxten i en expanderande byggsektor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 3 000 000 SEK till 4 850 000 SEK, en ökning på 61,7%. Denna höga lönsamhetsökning indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 38,5% är god för branschen och indikerar ett balanserat kapitalstruktur med rimlig belåning. Det ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och kredittagande.

Eget kapital: Eget kapital växte från 2 401 248 SEK till 3 956 459 SEK, en ökning på 64,8%. Denna starka tillväxt drivs huvudsakligen av årets goda resultat och stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 24 450 567 SEK till 32 777 745 SEK, en tillväxt på 34,6%. Detta visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning i företagets verksamhetsområde.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan ställa krav på ökad rörelsekapital och kapitalbindning vilket kan påverka likviditeten.
  • Företagets framgång är koncentrerad till en specifik region (södra Sverige) vilket skapar geografisk sårbarhet vid eventuella regionala nedgångar.
  • Beroende av byggsektorns konjunktur kan en eventuell nedgång i byggandet direkt påverka företagets omsättning.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 61,7% visar på en stark konkurrensfördel och möjlighet till ytterligare expansion.
  • Den höga vinstmarginalen på 14,8% ger utrymme för investeringar i ny teknik och personal för att ytterligare stärka marknadspositionen.
  • Tillgångstillväxten på 39,9% indikerar kapacitetsutbyggnad som kan ligga till grund för ytterligare omsättningsökning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+34,6%), resultat (+61,7%), eget kapital (+64,8%) och tillgångar (+39,9%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar en mycket god företagshälsa och en framgångsrik affärsmodell.