2 279 000 SEK
Omsättning
▲ 0,6%
572 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 236,5%
56%
Soliditet
Mycket God
25,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 889 500 SEK
Skulder:-1 619 464 SEK
Substansvärde:1 860 741 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande tecken på kapitalförlust. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 25,1% och resultatförbättring med 236,5% är imponerande och tyder på effektiv kostnadskontroll eller förbättrad produktivitet. Samtidigt är minskningen av eget kapital med 10,0% och tillgångar med 8,3% anmärkningsvärt, vilket kan indikera utdelningar, investeringsbrister eller andra kapitalförluster som motverkar den starka lönsamheten. Soliditeten på 56,0% är dock fortfarande god och ger ett visst skydd.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2001 och har sitt säte i Råda. Den långa etableringsperioden kombinerat med den nuvarande finansiella bilden tyder på ett moget företag som potentiellt genomgår en omstrukturering eller förändring i verksamhetsinriktning, snarare än ett nystartat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 170 000 SEK till 572 000 SEK, en ökning med 402 000 SEK. Denna kraftiga förbättring med 236,5% är den mest positiva indikatorn och visar på en betydande ökning av lönsamheten.

Soliditet: En soliditet på 56,0% anses vara god och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en god finansiell stabilitet och beredskap att hantera motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 067 889 SEK till 1 860 741 SEK, en nedgång på 207 148 SEK. Denna minskning skedde trots ett starkt positivt resultat, vilket starkt indikerar att vinsten antingen har utdelats till ägarna eller att det skett andra avsättningar som minskat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 2 312 083 SEK till 2 279 202 SEK, en nedgång på 32 881 SEK eller 1,4%. Den rapporterade tillväxten på +0,6% verkar vara en felberäkning i den tillhandahållna datan baserat på de absoluta siffrorna.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av det egna kapitalet med 207 148 SEK kan, om den fortsätter, underminera den långsiktiga finansiella stabiliteten trots god soliditet.
  • Minskande tillgångar på 351 242 SEK kan tyda på underinvesteringar eller avveckling av verksamhet, vilket hotar framtida tillväxtpotential.
  • Den stabila till något minskade omsättningen på 2.3 Mkr visar på begränsad marknadstillväxt eller försäljningsvolym.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med en vinstmarginal på 25.1% ger utrymme för framtida investeringar, utdelningar eller prissänkningar för att öka marknadsandelar.
  • Resultatförbättringen på 402 000 SEK visar på en mycket effektiv verksamhet med potential att generera stora kassaflöden.
  • Den höga soliditeten på 56.0% ger goda förutsättningar att ta lån för finansiering av expansion till förmånliga villkor om så önskas.