2 027 000 SEK
Omsättning
▼ 6,9%
5 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,3%
78,7%
Soliditet
Mycket God
0,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:369 574 SEK
Skulder:-78 758 SEK
Substansvärde:290 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar med en kraftig nedgång i både omsättning och resultat. Den dramatiska minskningen av tillgångar med 48,6% indikerar en omstrukturering eller avveckling av verksamheten. Trots den höga soliditeten på 78,7% är lönsamheten mycket låg med en vinstmarginal på endast 0,2%. Den marginella förbättringen av eget kapital på 0,2% räcker inte för att motverka de negativa trenderna. Företaget verkar befinna sig i en fas av kontraktion eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet med säte i Gnesta och är registrerat sedan 2002, vilket indikerar ett etablerat företag snarare än ett nytt. Byggbranschen är känslig för konjunktursvängningar och projektsbaserad verksamhet, vilket kan förklara de stora variationerna i omsättning och tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 12 000 SEK till 5 000 SEK, en minskning på 58,3%. Den extremt låga vinstnivån på 5 000 SEK visar på mycket små marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 78,7% är mycket hög och indikerar ett lågt skuldsättningsgrad. Detta ger företaget en god finansiell stabilitet trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 290 203 SEK till 290 816 SEK, en tillväxt på 0,2%. Denna lilla ökning kommer främst från årets resultat på 5 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 176 292 SEK till 2 026 808 SEK, en nedgång på 6,8%. Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 6,8% från 2 176 292 SEK till 2 026 808 SEK
  • Dramatisk resultatnedgång med 58,3% från 12 000 SEK till 5 000 SEK
  • Halverade tillgångar från 719 431 SEK till 369 574 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhet
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 0,2% som knappt täcker verksamhetskostnaderna

Möjligheter

  • Hög soliditet på 78,7% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Eget kapital ökade något till 290 816 SEK vilket visar på en viss kapitalbevarandeförmåga
  • Etablerat företag sedan 2002 med erfarenhet i branschen