3 389 000 SEK
Omsättning
▲ 22,4%
692 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 970,3%
38,9%
Soliditet
God
18,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 663 235 SEK
Skulder:-4 499 496 SEK
Substansvärde:2 273 739 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den kraftiga omsättningstillväxten på 22,4% kombinerat med en resultattillväxt på över 1 970% indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga soliditeten på 38,9% och den betydande ökningen av eget kapital med 84% visar på ett finansiellt starkt företag med god kapitalstruktur. Alla nyckeltal pekar mot en mycket positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snöröjning, grävning och anläggningsarbeten inom markentreprenad med säte i Jönköping. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och beroende av säsongsvariationer, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -37 000 SEK till en vinst på 692 000 SEK. Denna förbättring med 729 000 SEK representerar en fullständig vändning i lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 38,9% anses vara god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 235 368 SEK till 2 273 739 SEK, en ökning med 1 038 371 SEK eller 84,0%. Denna kraftiga ökning kan till stor del förklaras av det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 863 037 SEK till 3 780 830 SEK, en ökning med 917 793 SEK eller 22,4%. Detta visar på en stark tillväxt i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Verksamheten inom markentreprenad är säsongsberoende och kan vara känslig för väderförhållanden och konjunktursvängningar
  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 18,3% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning
  • Stark tillgångstillväxt på 18,3% till 7 663 235 SEK visar på kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt
  • Den finansiella styrkan med hög soliditet ger goda förutsättningar för att investera i ny utrustning och ta sig an större projekt

Trendanalys

Alla trender pekar mot stark förbättring: omsättningstillväxt (+22,4%), resultattillväxt (+1970,3%), eget kapital tillväxt (+84,0%) och tillgångstillväxt (+18,3%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling.