🚀 Snabb åtkomst till årsredovisningar
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Aktiebolaget ska bedriva bygg- och entreprenadverksamhet samt skog- och lantbruk och därmed förenlig verksamhet.
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.
Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.
Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.
Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.
Företaget visar tecken på en utmanande period med minskad omsättning och kraftigt sjunkande lönsamhet, trots att det är ett etablerat företag sedan 2011. Omsättningen har minskat från 10 385 031 SEK till 9 236 932 SEK (-8,0%) och resultatet har mer än halverats från 700 000 SEK till 304 000 SEK (-56,6%). Den positiva aspekten är att eget kapital har ökat med 9,8% till 2 690 877 SEK, vilket indikerar att företaget trots svagare lönsamhet fortfarande bygger upp sitt kapital. Soliditeten på 34,0% är acceptabel men inte stark. Övergripande befinner sig företaget i en nedgångsfas med försämrad lönsamhet.
Företaget bedriver bygg- och entreprenadverksamhet med säte i Motala och har varit registrerat sedan 2011. Som byggföretag är det typiskt cykliskt och känsligt för konjunktursvängningar i byggsektorn. De nuvarande siffrorna reflekterar troligen en svagare efterfrågan i byggbranschen eller ökad konkurrens.
Resultat: Resultatet har sjunkit kraftigt från 700 000 SEK till 304 000 SEK, en minskning på 396 000 SEK (-56,6%). Denna försämring är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskade marginaler eller ökade kostnader.
Soliditet: Soliditeten på 34,0% ligger inom acceptabla nivåer för ett byggföretag men är inte stark. Det innebär att 34% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot ekonomiska nedgångar.
Eget kapital: Eget kapital har ökat från 2 451 815 SEK till 2 690 877 SEK, en ökning med 239 062 SEK (+9,8%). Denna ökning kommer från årets vinst på 304 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten utan byggt upp sitt kapital.
Nettoomsättning: Omsättningen har minskat från 10 385 031 SEK till 9 236 932 SEK, en nedgång på 1 148 099 SEK (-8,0%). Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller lägre priser i byggsektorn.
Företaget visar en tydligt negativ trend i omsättning med en topp 2022 följd av två års successiv minskning. Trots detta har bolaget bibehållit lönsamhet genom hela perioden, även om vinstmarginalen har försämrats avsevärt sedan 2022-toppen. Eget kapital har däremot kontinuerligt stärkts, vilket tillsammans med den förbättrade soliditeten 2024 indikerar en stabilare kapitalstruktur. Tillgångarna nådde en topp 2023 följt av en lätt nedgång 2024, vilket kan tyda på en omstrukturering eller nedskalning. Sammantaget pekar trenderna på ett företag som möter utmaningar i försäljningen men som genom kostnadskontroll och effektiviseringar lyckas bevara lönsamheten samtidigt som balansräkningen stärks. Framtida utmaning ligger i att vända den negativa omsättningstrenden för att återupprätta tillväxt i resultatet.