9 563 000 SEK
Omsättning
▲ 102,3%
1 574 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 379,2%
39%
Soliditet
God
15%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 878 467 SEK
Skulder:-3 943 307 SEK
Substansvärde:1 677 798 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2022 med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet kombinerat med betydande tillväxt i både omsättning och tillgångar. Denna prestation indikerar antingen en genomgripande förbättring i verksamheten, en större engångshändelse eller en betydande expansion. Soliditeten på 39% är acceptabel men bör förbättras ytterligare för att matcha den höga tillväxttakten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jord- och skogsbruk med säte i Gotlands kommun. Denna verksamhetstyp är vanligtvis kapitalintensiv med långsiktiga investeringscykler, vilket gör den starka resultatförbättringen under ett enda år särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -48 000 SEK till en vinst på 1 574 000 SEK, en positiv förändring på 1 622 000 SEK. Denna vändning från rött till svart talar för antingen starkt förbättrad effektivitet, högre priser eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 39,0% är relativt stabil och indikerar att företaget finansieras till nära 40% med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för branschen, men den borde idealiskt öka ytterligare för att matcha den snabba tillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 360 874 SEK till 1 677 798 SEK, en tillväxt på 316 924 SEK eller 23,3%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen mer än fördubblades från 5 091 897 SEK till 10 490 032 SEK, en ökning med 5 398 135 SEK eller 102,3%. Denna extraordinära tillväxt indikerar antingen en betydande expansion av verksamheten eller exceptionellt gynnsamma marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Den extremt höga omsättningstillväxten på +102,3% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan bero på temporära faktorer
  • Tillgångstillväxten på +25,4% till 6 878 467 SEK indikerar ökad kapitalbindning som måste finansieras
  • Trots förbättringen är företagets skalmässiga storlek fortfarande relativt liten med en omsättning på 10,5 miljoner SEK

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 15,0% visar på stark lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning
  • Resultattillväxten på +3379,2% indikerar en mycket stark vändning i lönsamheten
  • Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING vilket pekar på en positiv utvecklingskurva för företaget

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på stark förbättring: omsättning (+102,3%), resultat (+3379,2%), eget kapital (+23,3%) och tillgångar (+25,4%). Denna konsistent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en genomgripande och koordinerad förbättring av företagets hela verksamhet snarare än isolerade framgångar.