376 582 SEK
Omsättning
▲ 79,2%
168 996 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 298,3%
87,1%
Soliditet
Mycket God
44,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:474 659 SEK
Skulder:-35 625 SEK
Substansvärde:314 884 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamhetens faciliteter har fortsatt att utvecklas och antalet bokningar har stadigt ökat mellan åren. Ett samarbete mellan Bjurholms golfklubb och campingen har fallit väl ut med många golfpaketsbokningar.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamhetens faciliteter har fortsatt att utvecklas under året
  • Antalet bokningar har stadigt ökat mellan åren
  • Ett samarbete mellan Bjurholms golfklubb och campingen har fallit väl ut med många golfpaketsbokningar

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med dramatiska förbättringar i både omsättning och lönsamhet. Den extremt höga vinstmarginalen på 44,9% och soliditeten på 87,1% indikerar en mycket sund finansiell struktur. Trots en liten minskning i totala tillgångar har företaget genererat betydande kassaflöden och starkt ökat sitt eget kapital. Verksamheten verkar ha nått en brytpunkt där skalbarhet och effektivitet ger mycket god avkastning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver stugby- och campingverksamhet med 4 st 4-bäddsstugor, 2 st 2-bäddsstugor och 12 ställplatser för husbilar/husvagnar, komplett med servicehus. Verksamheten är strategiskt placerad i direkt anslutning till en golfbana med golfspelare som huvudsaklig målgrupp, vilket förklarar den höga vinstmarginalen då detta är en nischad verksamhet med tydligt målkundsegment.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades extremt från 12 086 SEK till 168 996 SEK, en ökning på 1 298,3%. Denna dramatiska förbättring indikerar att verksamheten nått en kritisk massa där fasta kostnader täcks och marginalerna blir mycket goda.

Soliditet: Soliditeten på 87,1% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 214 923 SEK till 314 884 SEK, en tillväxt på 46,5%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och visar på en förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 210 122 SEK till 376 582 SEK, en tillväxt på 79,2%. Detta visar en betydande ökning av antalet bokningar och en stark marknadsacceptans.

Huvudrisker

  • Totala tillgångarna minskade med 5,0% från 499 565 SEK till 474 659 SEK, vilket kan indikera avskrivningar eller försäljning av tillgångar utan motsvarande investeringar
  • Verksamheten är starkt beroende av samarbetet med golfklubben och golfturismens fortsatta popularitet
  • Begränsat antal stugor och platser kan sätta tak för tillväxtpotentialen utan ytterligare investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med vinstmarginal på 44,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Samarbetet med golfklubben visar tydlig framgång och kan utvecklas ytterligare med fler paketerbjudanden
  • Den höga soliditeten på 87,1% ger utrymme för eventuell finansiering av expansion om så önskas
  • Stark tillväxt i både omsättning (+79,2%) och resultat (+1 298,3%) visar på en verksamhet med god skalbarhet

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka positiva trender med dramatiska förbättringar i alla nyckeltal utom tillgångar. Omsättningstillväxt på +79,2%, resultattillväxt på +1 298,3% och eget kapital-tillväxt på +46,5% pekar alla på en verksamhet i stark expansion. Den enda negativa trenden är en liten minskning i tillgångar (-5,0%), vilket kan bero på avskrivningar eller effektiviseringar snarare än nedgång.