3 691 000 SEK
Omsättning
▲ 18,5%
337 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 648,9%
23,5%
Soliditet
God
8,6%
Vinstmarginal
Stabil
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-02-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 565 295 SEK
Skulder:-1 180 029 SEK
Substansvärde:301 266 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under sålts och är ett helägt dotterbolag till Hedalv AB, 559316-9286

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har sålts och är nu ett helägt dotterbolag till Hedalv AB (org.nr 559316-9286). Denna ägarförändring är sannolikt förklaringen till den stora minskningen av eget kapital.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring av lönsamheten med en mycket hög resultattillväxt på 648,9% och en vinstmarginal på 8,6%, vilket indikerar effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Omsättningen har också ökat med 18,4%, vilket pekar på en ökad efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser. Däremot är den dramatiska minskningen av eget kapital med 80,7% och tillgångarna med 21,5% mycket oroande och tyder på att företaget har genomfört en betydande kapitalåterföring, möjligen i samband med ägarförändringen. Den låga soliditeten på 23,5% begränsar företagets finansieringsmöjligheter och ökar risken vid oförutsedda händelser.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeriverksamhet, vilket innebär tillverkning och montage av träprodukter. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av maskiner och lager av råvaror, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna trots minskningen. Företaget är registrerat sedan 2006 och är därför etablerat på marknaden, men har nyligen blivit ett helägt dotterbolag till Hedalv AB.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 45 000 SEK till 337 000 SEK, en ökning med 292 000 SEK eller 648,9%. Denna enorma förbättring i lönsamhet är mycket positiv.

Soliditet: Soliditeten är 23,5%, vilket är under den generella riktmärket på 25-30% för ett tillverkningsföretag. Detta indikerar en hög belåningsgrad och begränsad finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 1 561 912 SEK till 301 266 SEK, en minskning på 1 260 646 SEK. Denna förändring står inte i proportion till det positiva årets resultat och tyder starkt på en utdelning eller annan kapitalutbetaling till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 324 004 SEK till 3 917 678 SEK, en positiv tillväxt på 593 674 SEK eller 18,4%. Detta visar en stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 23,5% medför en förhöjd finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller försämrad konjunktur.
  • Kraftig minskning av eget kapital med 1 260 646 SEK försvagade företagets balansräkning avsevärt.
  • Minskande tillgångar på 429 353 SEK kan indikera avveckling av verksamheten eller nödvändiga försäljningar av tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket stark resultatutveckling med en vinst på 337 000 SEK och en vinstmarginal på 8,6% visar på en effektiv och lönsam kärnverksamhet.
  • Positiv omsättningstillväxt på 18,4% till 3 917 678 SEK visar på en ökad marknadsandel eller efterfrågan.
  • Att bli ett dotterbolag till ett större koncernbolag (Hedalv AB) kan ge tillgång till stabilare finansiering och nya affärsmöjligheter.