3 374 000 SEK
Omsättning
▲ 187,4%
236 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,6%
42,1%
Soliditet
Mycket God
7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:818 433 SEK
Skulder:-473 873 SEK
Substansvärde:344 560 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med en omsättningsökning på 187,4% och en resultatökning på 39,6%. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 117,1% indikerar en betydande förbättring av företagets finansiella styrka. Soliditeten på 42,1% är god och vinstmarginalen på 7,0% klassificeras som stabil. Företaget verkar ha etablerat sig på marknaden och genomgått en framgångsrik expansionsfas med bibehållna lönsamhetsmarginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver restaurangverksamhet med säte i Borlänge. Den kraftiga omsättningstillväxten kan tyda på en lyckad etablering, eventuell expansion eller ökat kundunderlag, vilket är typiskt för en restaurang som vunnit marknadsandelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 169 000 SEK till 236 000 SEK, en ökning med 67 000 SEK eller 39,6%. Det är positivt att vinsten följer med upp i en snabb tillväxtfas, även om tillväxttakten är lägre än omsättningens.

Soliditet: En soliditet på 42,1% anses vara god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur. Det innebär att 42,1% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger ett gott skydd mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 158 708 SEK till 344 560 SEK, en ökning med 185 852 SEK. Denna förbättring är direkt kopplad till årets vinst på 236 000 SEK, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 1 173 978 SEK till 3 374 640 SEK, en ökning med 2 200 662 SEK eller 187,4%. Detta indikerar en mycket stark försäljningstillväxt, troligtvis från en etableringsfas till en mer mogen verksamhet.

Huvudrisker

  • Den extremt höga omsättningstillväxten på 187,4% kan vara svår att upprätthålla på sikt, vilket skapar ett högt förväntat tryck på framtida resultat.
  • Tillgångarna ökade endast med 6,1% till 818 433 SEK, vilket kan tyda på kapacitetsbrist och behov av ytterligare investeringar för att stödja den enorma omsättningstillväxten.
  • Restaurangbranschen är konjunkturkänslig, och en ekonomisk nedgång kan snabbt påverka den lönsamma tillväxten.

Möjligheter

  • Den starka tillväxten från 1,2 miljoner till 3,4 miljoner SEK visar en bevisad förmåga att attrahera och behålla kunder, vilket ger en excellent utgångspunkt för framtida expansion.
  • Den goda soliditeten på 42,1% ger företaget goda förutsättningar att ansöka om lån för att finansiera nödvändiga investeringar i tillgångar och kapacitet.
  • En stabil vinstmarginal på 7,0% trots kraftig expansion indikerar en välskött verksamhet med god kostnadskontroll.

Trendanalys

Alla tillgängliga nyckeltal visar tydliga förbättringar: omsättning (+187,4%), resultat (+39,6%), eget kapital (+117,1%) och tillgångar (+6,1%). Den övergripande trenden är exceptionellt positiv och pekar på ett företag i en stark expansionsfas.