1 938 000 SEK
Omsättning
▼ 25,4%
863 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,8%
61%
Soliditet
Mycket God
44,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 438 293 SEK
Skulder:-565 564 SEK
Substansvärde:872 729 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med betydande försämringar i både omsättning och resultat. Trots en mycket hög vinstmarginal på 44,3% har omsättningen minskat med 25,4% och resultatet med 20,8% jämfört med föregående år. Den starka soliditeten på 61,0% och den positiva tillgångstillväxten på 5,1% indikerar dock att företaget har en finansiell buffert att luta sig mot under denna nedgångsperiod. Situationen tyder på ett företag som möter utmaningar i sin försäljning men som har god kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utbildning, forskning och konsulttjänster inom IT-arkitektur och mjukvaruutveckling, vilket är en tjänsteinriktad och kunskapsbaserad verksamhet. Denna typ av företag har vanligtvis relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl överens med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 090 000 SEK till 863 000 SEK, en minskning med 227 000 SEK eller 20,8%. Nedgången är något mindre procentuellt än omsättningsminskningen, vilket visar på en effektiv kostnadshantering.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är mycket stark och visar att över hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 888 437 SEK till 872 729 SEK, en nedgång på 15 708 SEK eller 1,8%. Minskningen är direkt kopplad till det årets resultat på 863 000 SEK, vilket tyder på att bolaget har betalat ut en betydande del av vinsten till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 598 508 SEK till 1 947 837 SEK, en nedgång med 650 671 SEK eller 25,4%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 25,4% är den främsta risken och kan bero på förlust av storkunder, hårdnande konkurrens eller en svagare marknad.
  • Resultatminskning på 227 000 SEK trots hög marginal visar på sårbarhet; ytterligare omsättningsfall skulle direkt äta upp den fina vinstmarginalen.
  • Minskande eget kapital kan, om trenden fortsätter, successivt försämra den annars starka soliditeten.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 44,3% visar att företaget är extremt effektivt och lönsamt per såld krona, vilket är en stark grund för återhämtning.
  • Tillgångarna ökade med 70 126 SEK till 1 438 293 SEK, vilket kan indikera investeringar för framtiden.
  • Stark soliditet ger goda förutsättningar att klara av konjunkturnedgångar och möjliggör investeringar utan att ta på sig onödiga skulder.