1 337 000 SEK
Omsättning
▼ 5,7%
365 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,5%
41%
Soliditet
Mycket God
27,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
215 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:839 081 SEK
Skulder:-478 982 SEK
Substansvärde:268 933 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande kapitalförsämring. Trots en minskad omsättning på 5.7% har bolaget lyckats öka sitt resultat med 20.5%, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder eller förbättrad marginalstyrning. Den mycket höga vinstmarginalen på 27.3% är imponerande för ett byggföretag. Den stora oron är dock den kraftiga minskningen av eget kapital med 33.9%, vilket tillsammans med en soliditet på 41.0% pekar på att företaget troligen har utdelat eller på annat sätt reducerat sitt kapital trots god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom bygg och anläggning med säte i Stockholm. Som ett etablerat företag sedan 2014 opererar det i en bransch med typisvis lägre vinstmarginaler, vilket gör den uppnådda vinstmarginalen på 27.3% anmärkningsvärt stark.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 303 000 SEK till 365 000 SEK, en ökning med 62 000 SEK (+20.5%). Denna förbättring trots lägre omsättning visar på stark kostnadskontroll eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 41.0% är fortfarande god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur, men den har sannolikt försämrats från föregående år på grund av kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 406 599 SEK till 268 933 SEK, en reduktion på 137 666 SEK (-33.9%). Denna minskning är betydligt större än årets resultat, vilket tyder på att kapital har lämnat bolaget, troligen genom utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 416 598 SEK till 1 337 049 SEK, en nedgång på 79 549 SEK (-5.7%). Detta kan tyda på minskad orderstock eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 137 666 SEK (-33.9%) vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Minskad omsättning på 79 549 SEK (-5.7%) kan indikera konkurrensproblem eller svagare marknadsandel
  • Kapitalminskningen trots god lönsamhet skapar frågor om långsiktig kapitaltillgång

Möjligheter

  • Mycket stark vinstmarginal på 27.3% som ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Resultatförbättring med 62 000 SEK (+20.5%) visar på operativ effektivitet
  • Tillgångstillväxt med 185 314 SEK (+28.4%) indikerar investeringar i verksamheten