11 954 000 SEK
Omsättning
▲ 9,8%
1 825 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45%
59%
Soliditet
Mycket God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
700 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-05

Substansvärdering

Tillgångar:7 133 997 SEK
Skulder:-2 912 672 SEK
Substansvärde:4 215 397 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 15,2% kombinerat med en soliditet på 59,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga resultattillväxten på 45,0% överstiger omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet och kostnadskontroll. Företaget har en stark balansräkning med betydande ökning av både eget kapital och tillgångar, vilket skapar goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat rörmonterings- och rörsvetsföretag som verkar sedan 2008, riktat till både företagskunder och privatpersoner. Denna typ av verksamhet är ofta projekthanteringsintensiv med variation i projektstorlek, vilket gör den höga vinstmarginalen särskilt anmärkningsvärd för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 259 000 SEK till 1 825 000 SEK, en ökning på 45,0%. Denna betydligt snabbare resultattillväxt jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket innebär att företaget har låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 477 063 SEK till 4 215 397 SEK, en tillväxt på 21,2%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 974 502 SEK till 12 051 648 SEK, en tillväxt på 9,8%. Denna stadiga omsättningstillväxt visar på ökad efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 45% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Ökad konkurrens kan utmana den höga vinstmarginalen framöver

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 4 215 397 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar och expansion
  • Företagets höga soliditet på 59,0% möjliggör framtida finansiering till förmånliga villkor
  • Den imponerande vinstmarginalen på 15,2% skapar goda förutsättningar för framtida utdelningar eller reinvesteringar
  • Tillgångstillväxten på 22,3% indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+9,8%), resultattillväxt (+45,0%), eget kapital tillväxt (+21,2%) och tillgångstillväxt (+22,3%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.