46 356 987 SEK
Omsättning
▲ 211,6%
312 022 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4 957,9%
15,2%
Soliditet
Stabil
0,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 074 121 SEK
Skulder:-5 981 522 SEK
Substansvärde:1 014 325 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Årets omsättning har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående år på grund av att verksamheten inte startade förrän i september 2022. 2023 är därför vårt första hela räkenskapsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • 2023 är företagets första hela räkenskapsår efter att verksamheten startade i september 2022
  • Omsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år på grund av att 2023 representerar ett helt verksamhetsår

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtfas med en omsättningsökning på över 200%, vilket indikerar en framgångsrik marknadsetablering. Trots den imponerande omsättningstillväxten är lönsamheten begränsad med en vinstmarginal på endast 0,7%. Den låga soliditeten på 15,2% och minskande tillgångar pekar på utmaningar i balansräkningen. Företaget befinner sig i en fas där det etablerar sin verksamhet men behöver förbättra lönsamheten och stärka sin kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget är en tillverkare av matbröd och färska bakverk med säte i Trelleborg. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av hög omsättningshastighet och konkurrensutsatta marginaler. 2023 representerar företagets första hela räkenskapsår efter att verksamheten startade i september 2022.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 6 169 SEK till 312 022 SEK, en ökning på 4 957,9%. Trots den starka förbättringen förblir vinstmarginalen låg på 0,7%, vilket indikerar utmaningar med att omvandla omsättning till lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 15,2% är låg och ligger under branschstandard för tillverkningsföretag. Detta indikerar ett högt belåningsgrad och begränsad finansiell buffert för oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 828 949 SEK till 1 014 325 SEK, en tillväxt på 22,4%. Denna ökning motsvarar ungefär årets resultat, vilket indikerar att vinsten har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 14 933 396 SEK till 47 033 853 SEK, en ökning på 211,6%. Denna exceptionella tillväxt förklaras av att 2023 är företagets första hela verksamhetsår efter en delårsperiod 2022.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15,2% begränsar företagets finansiella flexibilitet och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar
  • Vinstmarginalen på endast 0,7% är mycket låg och gör företaget känsligt för kostnadsökningar
  • Tillgångarna minskade med 12,0% från 8 036 893 SEK till 7 074 121 SEK trots ökad omsättning, vilket kan indikera effektiviseringsproblem
  • Den låga lönsamheten trots hög omsättningstillväxt tyder på utmaningar med prissättning eller kostnadskontroll

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 211,6% visar stark marknadsacceptans och etableringsframgång
  • Resultatförbättring med 4 957,9% indikerar rätt riktning i verksamhetsutveckling
  • Eget kapital ökade med 22,4% vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet
  • Företaget har etablerat en betydande omsättningsbas på 47 miljoner SEK som kan utgöra en platform för framtida lönsamhetsförbättringar