16 760 000 SEK
Omsättning
▼ 15%
1 720 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,3%
56,9%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 886 958 SEK
Skulder:-6 667 486 SEK
Substansvärde:8 373 151 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots att företaget fortfarande är lönsamt och har en god soliditet, har både omsättning och resultat minskat kraftigt. Resultatet halverades från föregående år, vilket indikerar utmaningar i lönsamheten. Den negativa utvecklingen i eget kapital och tillgångar pekar på att företaget kan befinna sig i en nedgångsfas eller möta svårigheter i sin bransch.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag inom cementvaror som har verkat sedan 2008 i Falun. Som tillverkare av byggnadsmaterial är företaget typiskt beroende av konjunkturer i bygg- och anläggningssektorn, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 3 457 000 SEK till 1 720 000 SEK, en minskning på 1 737 000 SEK eller 50,2%. Denna dramatiska nedgång i vinst trots en hög vinstmarginal på 10,2% visar på utmaningar i kostnadskontroll eller försämrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 56,9% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger ett visst skydd mot kriser trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 10 391 276 SEK till 8 373 151 SEK, en nedgång på 2 018 125 SEK. Denna minskning kan huvudsakligen förklaras av det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 19 982 384 SEK till 16 874 244 SEK, en nedgång på 3 108 140 SEK eller 15,0%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 50,2% visar på allvarliga utmaningar i lönsamheten
  • Omsättningsminskning på 15,0% kan indikera förlorade marknadsandelar eller svag efterfrågan
  • Minskande eget kapital på 2 018 125 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme

Möjligheter

  • Fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 10,2% som klassificeras som hög
  • God soliditet på 56,9% ger finansiell stabilitet att hantera nedgångar
  • Etablerad verksamhet sedan 2008 med erfarenhet av cykliska variationer i byggbranschen