927 688 SEK
Omsättning
▲ 192,8%
381 880 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 831,2%
81,8%
Soliditet
Mycket God
41,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-01

Substansvärdering

Tillgångar:573 094 SEK
Skulder:-87 790 SEK
Substansvärde:405 304 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättning har ökat pga fler antagna uppdrag.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat på grund av fler antagna uppdrag, vilket är den primära drivkraften bakom den exceptionella resultatutvecklingen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med en dramatisk förbättring på samtliga nyckeltal. Den nästan fyrdubblade omsättningen och den extremt höga resultattillväxten på över 3800% indikerar ett genombrottsår där företaget har lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt. Den mycket höga soliditeten på 81,8% kombinerat med en stark vinstmarginal på 41,2% pekar på en mycket finansiellt sund och lönsam verksamhet som klarar av sin tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en kombinerad verksamhet med IT-säkerhetskonsultation, utbildningar och e-handel av kläder och profilprodukter. Den dubbla verksamhetsmodellen med både tjänster (konsult/utbildning) och produkter (e-handel) kan förklara den höga vinstmarginalen, särskilt om IT-tjänsterna har bra marginaler. Det registrerades 2018, vilket innebär att det inte är ett nytt företag utan snarare ett etablerat företag som nu har hittat en framgångsrik modell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades extremt från 9 714 SEK till 381 880 SEK, en ökning på 3831,2%. Denna enorma förbättring visar att ökad omsättning inte bara har skett till vilket pris som helst, utan med mycket god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 81,8% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov. Företaget finansieras i mycket stor utsträckning av egna medel, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och frihet i investeringsbeslut.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 112 395 SEK till 405 304 SEK, en tillväxt på 260,6%. Denna förbättring drivs direkt av det starka årets resultat, vilket har ökat företagets finansiella styrka och buffert avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 316 820 SEK till 927 688 SEK, en tillväxt på 192,8%. Denna kraftiga ökning förklaras av fler antagna uppdrag, vilket indikerar en stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningar på framtida resultat.
  • Företagets framgång verkar bero på ett fåtal faktorer (fler uppdrag), vilket skapar en koncentrationsrisk om efterfrågan på dessa tjänster minskar.
  • Den dubbla verksamhetsmodellen (IT-tjänster och e-handel) kräver kompetens inom två skilda områden, vilket kan bli en utmaning att hantera vid fortsatt tillväxt.

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att skaffa fler uppdrag och skala verksamheten dramatiskt visar på en stark affärsmodell och marknadspotential.
  • Den mycket höga soliditeten och starka kassaflöde från den höga vinstmarginalen ger utrymme för investeringar i ytterligare tillväxt, antingen organisk eller genom förvärv.
  • Den kombinerade verksamheten ger diversifiering och möjlighet att korssälja tjänster och produkter till befintliga kunder.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: omsättning (+192,8%), resultat (+3831,2%), eget kapital (+260,6%) och tillgångar (+138,0%). Detta pekar entydigt på ett företag i en mycket stark expansionsfas med positiv momentum i alla finansiella dimensioner.