413 000 SEK
Omsättning
▼ 18,5%
262 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,7%
69,1%
Soliditet
Mycket God
63,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:861 872 SEK
Skulder:-265 935 SEK
Substansvärde:595 937 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt kraftiga nedgångar i lönsamhet och omsättning. Den mycket höga soliditeten på 69,1% och den betydande ökningen av eget kapital med 208 026 SEK indikerar en finansiellt stabil struktur. Dock är den dramatiska resultatnedgången på 42,7% och omsättningsminskningen på 18,5% mycket oroande och tyder på operativa utmaningar eller minskad efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elinstallationer och försäljning av elmaterial med säte i Mellerud. Som elinstallationsföretag är det typiskt att ha projektbaserad verksamhet med variation i omsättning mellan perioder, men den stora resultatnedgången trots hög vinstmarginal indikerar potentiella specifika utmaningar inom branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 457 000 SEK till 262 000 SEK, en minskning med 195 000 SEK (-42,7%). Denna kraftiga nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 69,1% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 387 911 SEK till 595 937 SEK, en stark tillväxt på 208 026 SEK (+53,6%). Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 262 000 SEK, vilket indikerar att företaget behåller vinsten i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 506 651 SEK till 412 589 SEK, en nedgång på 94 062 SEK (-18,5%). Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller färre projekt under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 195 000 SEK (-42,7%) trots hög vinstmarginal
  • Omsättningsminskning på 94 062 SEK (-18,5%) som indikerar minskad efterfrågan eller konkurrens
  • Stor skillnad mellan omsättnings- och resultatutveckling som kan tyda på ökade kostnader eller sämre projektmix

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 69,1% ger god finansieringsförmåga för framtida investeringar
  • Betydande ökning av eget kapital med 208 026 SEK stärker balansräkningen avsevärt
  • Mycket hög vinstmarginal på 63,5% visar att verksamheten kan vara mycket lönsvid när den fungerar optimalt