1 780 000 SEK
Omsättning
▲ 54,1%
5 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,3%
12%
Soliditet
Stabil
0,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:319 151 SEK
Skulder:-280 824 SEK
Substansvärde:38 327 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt fallande lönsamhet. Den imponerande omsättningsökningen på 54,1% till 1 780 228 SEK indikerar god marknadsacceptans och efterfrågan på produkterna, men den extremt låga vinstmarginalen på endast 0,3% och det fallande resultatet trots högre omsättning tyder på allvarliga lönsamhetsproblem. Företaget befinner sig i en situation där tillväxt inte översätts till förbättrad lönsamhet, vilket är oroande.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer handbyggda musikinstrument och mikrofoner med egen design, med fokus på miljövänlig produktion genom återbruk av gammalt trävirke. Huvudverksamheten är produktion och försäljning av stränginstrument, kompletterat med handel och service av musikprodukter samt byggnadssnickeriarbeten åt företag. Den hantverksbaserade och miljömedvetna produktionen kan förklara höga produktionskostnader som påverkar lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 12 000 SEK till 5 000 SEK, en minskning med 7 000 SEK eller 58,3%. Trots betydligt högre omsättning sjönk vinsten kraftigt, vilket indikerar stigande kostnader eller lägre marginaler på produkterna.

Soliditet: Soliditeten på 12,0% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta innebär att företaget har begränsat finansiellt utrymme och kan vara sårbart vid oförutsedda händelser eller nedgångar i verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 34 448 SEK till 38 327 SEK, en ökning med 3 879 SEK eller 11,3%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 5 000 SEK, vilket är positivt men fortfarande på en mycket blygsam nivå.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 169 214 SEK till 1 780 228 SEK, en ökning med 611 014 SEK eller 54,1%. Detta visar stark marknadstillväxt och ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 12,0% skapar finansiell sårbarhet och begränsar möjligheten till investeringar eller att hantera oförutsedda kostnader
  • Kraftigt fallande lönsamhet trots stark omsättningstillväxt indikerar allvarliga kostnadsproblem eller marginpress
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 0,3% ger minimal buffert mot prispress eller kostnadsökningar
  • Blygsamt eget kapital på 38 327 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme

Möjligheter

  • Imponerande omsättningstillväxt på 54,1% visar stark marknadsacceptans och efterfrågan på produkterna
  • Miljövänlig produktion genom återbruk av trävirke kan vara en unik försäljningspunkt och differentieringsfaktor på marknaden
  • Diversifierad verksamhet med både instrumenttillverkning, handel och snickeritjänster skapar flera inkomstkällor
  • Tillgångstillväxt på 3,7% till 319 151 SEK visar en viss kapitaluppbyggnad i verksamheten

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan stark tillväxt i omsättning (+54,1%) och negativ utveckling i lönsamhet (-58,3%). Denna obalans mellan tillväxt och lönsamhet är den mest framträdande trenden och indikerar att företaget växer men inte på ett lönsamt sätt. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+11,3%) och tillgångar (+3,7%) är blygsamma i jämförelse med omsättningstillväxten.