19 525 131 SEK
Omsättning
▲ 1,6%
3 286 286 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,2%
62,9%
Soliditet
Mycket God
16,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 074 198 SEK
Skulder:-5 512 495 SEK
Substansvärde:8 356 703 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell struktur med hög soliditet och vinstmarginal, vilket indikerar ett välskött företag med god lönsamhet. Trots en liten nedgång i omsättning och resultat finns starka tecken på förbättrad balansräkning med betydande ökning av eget kapital. Företaget verkar vara i en mognadsfas med fokus på kapitaluppbyggnad snarare än aggressiv tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat verkstadsföretag grundat 1985 som specialiserar sig på reparation och underhåll av vakuumisolerade tryckkärl för stora gasbolag i Skandinavien. Verksamheten omfattar även miljöreglerade aktiviteter som torrrengöring och ytbehandling, vilket kräver specialistkompetens och tillstånd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 3 922 585 SEK till 3 286 286 SEK, en minskning på 636 299 SEK eller 16.2%, vilket indikerar lägre lönsamhet trots att vinstmarginalen fortfarande är hög på 16.4%.

Soliditet: Soliditeten på 62.9% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan motstå ekonomiska nedgångar. Detta är en exceptionellt bra nivå för ett verkstadsföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 6 515 391 SEK till 8 356 703 SEK, en ökning med 1 841 312 SEK eller 28.3%, vilket främst beror på återinvestering av vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 20 737 485 SEK till 20 050 638 SEK, en nedgång på 686 847 SEK eller 3.3%, vilket kan tyda på minskad efterfrågan eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 636 299 SEK trots hög vinstmarginal, vilket kan tyda på strukturella utmaningar i branschen
  • Omsättningsminskning på 686 847 SEK kan indikera konkurrenspress eller minskad marknadsandel
  • Beroende av ett begränsat antal stora kunder (AGA, Linde, Praxair, Air Liquid) skapar kundkoncentrationsrisk

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 62.9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 16.4% visar att företaget har god prissättningskraft och kostnadskontroll
  • Eget kapital ökade med 1 841 312 SEK vilket skapar finansiell styrka för framtida satsningar
  • Specialiserad verksamhet med hög teknisk tröskel ger konkurrensfördelar