1 093 000 SEK
Omsättning
▲ 17,7%
77 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45,3%
10,5%
Soliditet
Stabil
7,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 871 101 SEK
Skulder:-1 670 782 SEK
Substansvärde:180 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt oroväckande minskande tillgångar och mycket låg soliditet. Den kombinerade bilden är ett företag i tillväxtfas som genererar vinst men med betydande finansiella utmaningar och troligen likviditetsproblem.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en diversifierad verksamhet inom motorsport (drifting, folkrace), verkstadsarbeten, personaluthyrning och entreprenadverksamhet inom lantbruk och anläggning. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den positiva omsättningstillväxten men också de kapitalintensiva investeringar som krävs inom dessa områden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 53 000 SEK till 77 000 SEK, en ökning på 45.3% som visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 10.5% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en betydande riskfaktor som begränsar företagets finansieringsmöjligheter och motståndskraft vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 119 239 SEK till 180 319 SEK, en imponerande tillväxt på 51.2% som främst drivs av årets vinst på 77 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 928 808 SEK till 1 093 479 SEK, en stark tillväxt på 17.6% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 10.5% skapar sårbarhet för ekonomiska chocker och begränsar tillgång till extern finansiering
  • Tillgångarna minskade med 6.9% från 2 009 300 SEK till 1 871 101 SEK vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar för att hantera likviditetsbrist
  • Den extrema obalansen mellan stark resultattillväxt och minskande tillgångar tyder på allvarliga likviditetsproblem

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17.6% till 1 093 479 SEK visar på god marknadsacceptans och försäljningsframgångar
  • Resultatet ökade med 45.3% till 77 000 SEK vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet
  • Eget kapital växte med 51.2% till 180 319 SEK vilket successivt förbättrar den finansiella stabiliteten

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom omsättning (+17.6%), resultat (+45.3%) och eget kapital (+51.2%) men en oroande försämringstrend inom tillgångar (-6.9%). Denna motstridiga utveckling indikerar att företaget kan vara i en omstruktureringsfas där vinst genereras genom avyttringar snarare än organisk tillväxt.