1 713 120 SEK
Omsättning
▲ 15,4%
771 106 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,2%
82,4%
Soliditet
Mycket God
45%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-07

Substansvärdering

Tillgångar:1 264 883 SEK
Skulder:-223 144 SEK
Substansvärde:1 041 739 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 45% och soliditeten på 82,4% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+65,6%) och tillgångar (+49,5%) visar att företaget effektivt omvandlar vinster till värde och stärker sin balansräkning avsevärt. Detta är ett företag i stark expansion med utmärkta marginaler.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT, vilket är en typisk verksamhetsmodell med låga kapitalkrav och höga marginaler. Denna branschkaraktär speglas i de finansiella resultaten med hög lönsamhet och snabb tillväxt utan behov av stora materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 747 566 SEK till 771 106 SEK, en förbättring på 3,1% som bekräftar företagets höga lönsamhet även vid ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 82,4% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning och mycket stark balansräkning, vilket ger stor finansiell styrka och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 629 218 SEK till 1 041 739 SEK, en tillväxt på 65,6% som främst drivs av att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 484 940 SEK till 1 713 120 SEK, en tillväxt på 15,4% som visar en god försäljningsutveckling i ett redan etablerat verksamhetsår.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på +3,1% är lägre än omsättningstillväxten på +15,4%, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress
  • Företagets framgång är starkt kopplad till IT-konsultbranschen som kan vara konjunkturkänslig

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 45,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med +412 521 SEK skapar finansiell kapacitet för framtida tillväxtsatsningar
  • Stark soliditet på 82,4% ger excellent kreditvärdighet och möjlighet till finansiering vid behov

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+15,4%), resultat (+3,1%), eget kapital (+65,6%) och tillgångar (+49,5%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med excellenta finansiella fundament.