5 869 000 SEK
Omsättning
▲ 79,8%
-564 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5 740%
15,7%
Soliditet
Stabil
−9,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 897 092 SEK
Skulder:-1 599 585 SEK
Substansvärde:297 507 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Med anledning av konjunkturläget i Sverige så har efterfrågan på A-traktorer drasstiskt minskat vilken varit en betydande verksamhetsgren. Företaget har under året anpassat sina tjänster mot marknadens efterfrågan och har börjat erbjuda tjänster inom reperationer och service av fordon. Både dessa anledningar är bidragande till det negativta resultatet bolaget gör under 2023.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Efterfrågan på A-traktorer har drastiskt minskat på grund av det svenska konjunkturläget.
  • Företaget har som en direkt följd anpassat sin verksamhet och börjat erbjuda tjänster inom reparationer och service av fordon.
  • Denna omställning och den minskade efterfrågan på A-traktorer har bidragit till det negativa resultatet för 2023.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget befinner sig i en svår finansiell omställningsfas. Trots en mycket stark omsättningstillväxt på 79.8% har företaget gjort ett stort förlustresultat, vilket kraftigt har urholkat det egna kapitalet. Den låga soliditeten på 15.7% indikerar en ökad finansiell sårbarhet. Sammantaget visar siffrorna på en situation där en förändrad marknad har tvingat fram en snabb omsvängning i verksamheten, men där denna omställning ännu inte är lönsam.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fordons- och maskinförsäljning, ombyggnationer av fordon samt maskinverkstad. Den primära verksamheten har varit inriktad på A-traktorer, men efter en drastisk minskning i efterfrågan har bolaget nu breddat sin verksamhet till att även omfatta reparationer och service av fordon för att anpassa sig till marknadens förändrade behov.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 10 000 SEK till en förlust på 564 000 SEK. Denna försämring med 5740.0% visar att den höga omsättningen inte har kunnat översättas till lönsamhet, troligtvis på grund av omställningskostnader och en minskad lönsamhet i den traditionella verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 15.7% är låg och ligger under vad som ofta anses som en stabil nivå för ett produktionsföretag. Detta innebär att en stor del av företagets tillgångar är finansierade med skulder, vilket ökar den finansiella risken.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 700 946 SEK till 297 507 SEK, en minskning på 57.6%. Denna kraftiga nedgång är en direkt följd av förlusten under året, vilket har försvagat företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 264 480 SEK till 5 869 320 SEK, en tillväxt på 79.8%. Denna förbättring tyder på att företaget har lyckats generera betydligt större intäkter, sannolikt genom att bredda sitt tjänsteutbud.

Huvudrisker

  • Den fortsatta förlustgenereringen på 564 000 SEK riskerar att ytterligare urholka det redan svaga eget kapitalet på 297 507 SEK.
  • Den låga soliditeten på 15.7% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån och ökar risken för betalningssvårigheter.
  • En snabb omsvängning i kärnverksamheten (A-traktorer) har skett, vilket innebär en betydande affärsmodellsrisk.
  • Tillgångarna har minskat med 24.1% till 1 897 092 SEK, vilket kan indikera avveckling av lager eller anläggningstillgångar för att finansiera förluster.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 79.8% till 5 869 320 SEK visar att företaget har kapacitet att generera intäkter och har lyckats attrahera nya kunder inom sitt breddade tjänsteutbud.
  • Omställningen till service och reparationer kan skapa en mer stabil inkomstbas med återkommande intäkter, vilket kan förbättra lönsamheten på sikt.
  • Företaget har visat flexibilitet och anpassningsförmåga genom att snabbt svara på marknadsförändringar.