2 246 934 SEK
Omsättning
▲ 21,7%
19 015 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 77%
10,6%
Soliditet
Stabil
0,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:916 315 SEK
Skulder:-812 870 SEK
Substansvärde:73 665 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt sjunkande lönsamhet. Den snabba tillväxten i omsättning med 21,7% och tillgångar med 288,4% tyder på expansion, men den extremt låga vinstmarginalen på 0,8% och resultatnedgång med 77% indikerar att kostnaderna växt snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 10,6% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadssnickeriarbeten och är baserat i Varberg. Som ett snickeriföretag är det typiskt att ha betydande investeringar i verktyg, maskiner och material, vilket kan förklara den höga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 82 631 SEK till 19 015 SEK, en minskning på 77,0% som indikerar att kostnaderna ökat betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 10,6% är mycket låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering, vilket medför högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 64 784 SEK till 73 665 SEK, en tillväxt på 13,7% som främst drivs av årets vinst men som fortfarande är på en mycket blygsam nivå.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 865 739 SEK till 2 340 113 SEK, en positiv tillväxt på 21,7% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 10,6% begränsar företagets kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar
  • Kraftig resultatnedgång med 77,0% från 82 631 SEK till 19 015 SEK visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Hög tillgångstillväxt på 288,4% kan indikera stora investeringar som ännu inte ger tillräcklig avkastning

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,7% till 2 340 113 SEK visar på god marknadsacceptans och försäljningspotential
  • Tillväxt i eget kapital med 13,7% till 73 665 SEK ger en liten men positiv kapitalbas
  • Stora tillgångar på 916 315 SEK kan utgöra en grund för framtida expansion och produktivitet