9 966 045 SEK
Omsättning
▲ 19%
439 912 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 101,8%
20%
Soliditet
God
4,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 676 110 SEK
Skulder:-2 141 045 SEK
Substansvärde:535 065 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 19%, resultatet har mer än fördubblats (+101,8%), och eget kapital har nästan tredubblats (+174,5%). Denna kraftiga expansion tyder på att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en utmaning med den relativt låga vinstmarginalen på 4,4% och en soliditet som, även om den har förbättrats, fortfarande är i en lägre spann. Företaget befinner sig i en position där det har bevisat sin tillväxtpotential men samtidigt måste hantera de risker som följer av en snabb expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget, med säte i Kumla, bedriver arbeten inom mark och järnväg. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv, vilket stämmer väl överens med den betydande tillgångstillväxten på 53,4% som redovisas. Siffrorna indikerar en framgångsrik period med fler eller större projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade från 217 974 SEK till 439 912 SEK, en förbättring på 221 938 SEK eller 101,8%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet eller skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 20,0% är förbättrad från föregående år men anses fortfarande vara relativt låg för en bransch som kräver stor kapitalbas. Det indikerar att en betydande del av tillgångarna finansieras med skulder, vilket medför en viss finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 194 934 SEK till 535 065 SEK, en tillväxt på 340 131 SEK eller 174,5%. Denna förbättring kan till stor del förklaras av att årets vinst på 439 912 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 373 447 SEK till 10 020 606 SEK, en tillväxt på 1 647 159 SEK eller 19,0%. Detta visar på en stark ökning av försäljningsvolymen eller priser, sannolikt driven av fler eller större projekt inom mark- och järnvägsarbeten.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 20,0% visar på ett högt belåningsgrad och gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Trots en stark resultatförbättring är vinstmarginalen på 4,4% fortfarande låg, vilket ger ett litet felmarginal vid oförutsedda kostnader eller prispress.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på över 100% till 439 912 SEK visar på en mycket god lönsamhetsutveckling och effektivitet i verksamheten.
  • Omsättningstillväxten på 19% till 10 020 606 SEK indikerar ett starkt marknadsfäste och en förmåga att ta andelar inom mark- och järnvägssektorn.
  • Den kraftiga ökningen av eget kapital till 535 065 SEK ger ett bättre underlag för framtida investeringar och möjliggör att ta på sig större projekt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+19,0%), resultat (+101,8%), eget kapital (+174,5%) och tillgångar (+53,4%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga nyckeltal signalerar ett företag i en mycket expansiv fas.