24 125 000 SEK
Omsättning
▲ 10,3%
1 083 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 72,1%
28,6%
Soliditet
God
4,2%
Vinstmarginal
Låg
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-21

Substansvärdering

Tillgångar:9 243 173 SEK
Skulder:-6 395 079 SEK
Substansvärde:1 868 094 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig försämring av lönsamheten. Den höga tillgångstillväxten tyder på investeringar eller ökade omsättningstillgångar, men den fallande soliditeten och det minskade eget kapitalet pekar på en försämrad finansiell styrka. Företaget verkar vara i en fas där det växer i omsättning men kämpar med att bibehålla lönsamheten, vilket är en utmanande position.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom mark och anläggning med säte i Skellefteå. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket kan förklara den höga tillgångstillväxten. Branschen är typiskt konjunkturkänslig och priskänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 3 879 000 SEK till 1 083 000 SEK, en minskning på 72.1%. Denna dramatiska resultatförsämring trots högre omsättning tyder på ökade kostnader, lägre marginaler eller eventuellt engångskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 28.6% är acceptabel men inte stark. Det innebär att 28.6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten är skuldfinansierat. För en entreprenadverksamhet är detta en något svag soliditet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 667 797 SEK till 1 868 094 SEK, en nedgång på 30.0%. Denna minskning beror sannolikt på det sämre årets resultat som direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 21 933 053 SEK till 24 297 232 SEK, en tillväxt på 10.3%. Detta visar på en positiv försäljningsutveckling och att företaget lyckats öka sin verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring med 72.1% minskning från 3 879 000 SEK till 1 083 000 SEK trots ökad omsättning
  • Minskande eget kapital med 30.0% från 2 667 797 SEK till 1 868 094 SEK, vilket försämrar den finansiella stabiliteten
  • Relativt låg soliditet på 28.6% som begränsar företagets möjligheter till ytterligare skuldfinansiering

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 10.3% till 24 297 232 SEK visar på efterfrågan och marknadsfötfästet
  • Tillgångstillväxt på 25.7% till 9 243 173 SEK kan indikera investeringar i kapacitet för framtida tillväxt
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 4.2% trots den stora försämringen

Trendanalys

Omsättningen visar en stark tillväxttrend från 2021 till 2023, vilket tyder på en betydande expansion av verksamheten. Trots detta har resultatet efter finansnetto och vinstmarginalen försämrats kraftigt under 2023, vilket indikerar att lönsamheten inte har hängt med i den snabba tillväxten. Eget kapital och soliditet sjönk markant det sista året, vilket kan bero på att vinsten har reinvesterats i tillgångar (som ökat) eller att företaget tagit på sig mer skuld för att finansiera expansionen. Trenderna pekar på ett företag i stark tillväxt som möjligen har expanderat för snabbt på bekostnad av lönsamhet och finansiell stabilitet, vilket skapar en osäkerhet för den framtida utvecklingen.